Oko

Život bez bolesti zad

Bolesti zad nemusejí být vždy jen známkou nějakého zdravotního problému. Příčinou může být prosté držení těla, židle, pracovní poloha, způsob držení hlavy, zkrátka polohy, které během dne člověk zaujímá.

Bolest zad
Příčinou bolesti zad může být držení těla, židle, pracovní poloha, způsob držení hlavy, zkrátka polohy, které během dne člověk zaujímá.

Bolesti v některé části zad trápí podle odhadů až osmdesát procent všech lidí. Zdaleka ovšem neplatí, že ti všichni mají nějaké zdravotní problémy s páteří. U většiny lze říci, že si bolesti zad způsobují sami. Tím, jak sedí, chodí, stojí, otáčejí se, sklánějí hlavu... Tím, jak se pohybují. Rentgen nic neukáže, na ultrazvuku je vše v pořádku. Člověk si připadá jako hypochondr, ale záda ho bolí. Co s tím?

Bolesti zad

Bolesti zad a hlavy jsou již tak běžným problémem, že vedly ke vzniku nového lékařského odvětví, které se zaměřuje právě na učení správných poloh při stání, sezení, ale i chůzi nebo zvedání předmětů. Lékaři a terapeuti se ovšem nesoustřeďují pouze na polohu těla, ale ve svém oboru se zabývají i základy neurofyziologie, psychofyziologie, ortopedie, rehabilitace, psychosomatického lékařství, ale dokonce i vědy o rovnováze. Na vzpřímenou chůzi nebo správné sezení má totiž vliv také duševní stav, stejně jako bolesti břicha, ochablé svaly nebo schopnost dodržovat rovnovážné postavení.

Vliv psychiky na postoj těla je ostatně znám již dlouho. Člověk sebevědomý nebo veselý stojí vzpřímeně a hlavu drží vzhůru. Když jsme smutní nebo nás něco trápí, skláníme hlavu k zemi, ramena svěsíme, vyhrbíme se. Psychologové se domnívají, že to může působit i opačně. Máte problém? Postavte se zpříma, zvedněte hlavu, vytáhněte se nahoru - a hned se budete cítit lépe.

Ještě více potíží si člověk způsobuje při práci, když celý den sedí za stolem. V jednadvacátém století se dokonce začíná mluvit o "člověku sedavém". Trávíme osm hodin na židli za stolem, večer přijdeme domů a posadíme se k televizi. Jediný pohyb už málem představuje jen přesun od jedné židle ke druhé. A zdaleka ne každá židle je pro naše tělo vhodná. Jestliže ovšem většinu dne sedíme na nevhodné židli ve špatné poloze, tělo se takové poloze začne přizpůsobovat. Svaly se zkracují, ty nevyužité ochabují, nastává dysbalance čili nerovnováha, objevují se problémy při jiné poloze, bolesti v zádech, bolesti hlavy...

Pokud tedy nemáte zdravotní potíže, které vyžadují lékařskou péči a omezují vás, zkuste se alespoň více pohybovat. Pokud můžete, choďte. Udělejte si v práci pravidelné přestávky, kdy vstanete od stolu a projdete se po kanceláři. Často měňte polohu. A nešetřete na dobré židli. Uvidíte, že již po krátkém čase vás bolesti zad budou sužovat mnohem méně.


Další články

Židle jejíž nesprávný výběr může být příčinou bolesti zad.
Asertivita v různých životních situacích.
Jak na správné držení těla u dětí, je důležitá prevence a přístup rodičů.
Čaj Darjeeling patří k nejkvalitnějším a nejznámějším čajům na světě.

Zelený čaj se vyrábí odlišným způsobem než jeho černý kolega.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů