V roce 1780 přivezl do Sedmiplaninska v Kazachstánu bucharský obchodník Akhir Mahmed vzorek krátce sloupcovitých, překrásně smaragdově zelených krystalů, sedících na bělostném vápenci. Pocházel z kirgizské stepi a nikdo tenkrát nepochyboval o tom, že se jedná o krystaly smaragdu. Aby byly tyto předpoklady potvrzeny, byl nález zaslán členu petrohradské Akademie věd Feberovi, který jej skutečně určil jako odrůdu smaragdu a nezval achrit. Nový nerost mohl být sice se smaragdem zaměňován, ale "prozradila" jej jeho malá tvrdost (5). Této a dalších vlastností si v roce 1797 povšiml známý francouzský mineralog a krystalograf R. J. Haüy, nerost podrobně popsal a správně určil a nazval jej dioptas.
Pojmenování dioptas pochází z řečtiny (dia - skrz a optasis - viditelnost). Haüy jím chtěl vyjádřit skutečnost, že u krystalů dioptasu lze pozorovat živé vnitřní reflexe světla na štěpných trhlinkách, běžící napříč hranolových ploch, jestliže se krystal pozoruje proti světlu a pomalu se jím otáčí.
Dioptas je vodnatý křemičitan měďnatý a krystalizuje v soustavě klencové. Vytváří krásné skupinky krystalů, které kromě oblíbené sytě smaragdově zelené barvy mají i příjemný lesk. Nejhezčí krystaly jsou nalézány v Zaire, u Otavi v Namibii a ve vápencích na hoře Altyn Tjube v kirgizské stepi. Význačným evropským nalezištěm je rumunská Baila, kde dioptas tvoří protažené krystalky na žlutavém wulfenitu nebo hemimorfitu. V Americe je dioptas nacházen především u Copiapó v Chile a v Arizoně. Je to málo používaný, ale ceněný drahý kámen, který se brousí většinou do tvaru briliantu nebo jako mugle. Mezi sběrateli kamenů ke velmi oblíben, zejména proto, že v průhledných brusech vyniká vysokým rozkladem světla, a v důsledku toho i vysokou hrou barev.
Další články
Smaragdy z Uralu - ruský Ural patří k nejznámějším nalezištím smaragdů na světě.
Čaj je vzpruhou těla i potěchou smyslů.
Barvy a jejich vliv na lidské nálady.
Pikermská třetihorní step a zvířata v ní žijící.
Javorový sirup je sladká pochoutka, kterou využívají některé recepty.
Mlýnské kameny a princip jejich fungování.
Neobvyklé názvy nerostů
Lávové kameny jsou úleva pro unavené svaly.
Briliant je nejčastější tvar, do kterého se brousí diamanty.
Mořské řasy jsou využívány mnohými asijskými recepty.
Malachit byl oblíbeným kamenem již ve starověku.
Jantarová komnata bývá někdy nazývaná osmým divem světa.
Diamanty v Kanadě
Svatý grál je kalich, který se stal součástí evropské kultury.
Med využívají tradiční recepty na výrobu perníku.
Čaj Darjeeling patří k nejkvalitnějším a nejznámějším čajům na světě.
Léčivé vlastnosti smaragdu, o kterém se říká, že je lékem na všechny choroby.