Oko

Dráždivý tračník a jeho příznaky

Opakované bolesti břicha, průjem, plynatost, nadýmání, zácpa a nepravidelná stolice. Za tyto nepříjemnosti často může syndrom dráždivého tračníku.

Jak se žije s dráždivým tračníkem? Jde o poměrně častou poruch, ale spousta lidí se o problémech s ní spojených stydí mluvit. Některé lékařské studie uvádí, že postižených je až 30 procent z nás. Pod pojmem dráždivý tračník se skrývá široký okruh potíží spojený s poruchou pohybu tlustého střeva (tračník je nejdelší část tlustého střeva). Důležitým znakem odlišujícím tuto poruchu od ostatních je podmínka, že se obtíže nedají vysvětlit jiným onemocněním nebo viditelným nálezem na střevě.

Tlusté střevo reaguje neúměrně na vnější i vnitřní podněty. Jednou z příčin může být prodělaná střevní infekce, velký vliv má i psychický stav a nepřiměřená zátěž. Když trpíte nervozitou, jste vystavováni opakovaně stresu, který jen obtížně snášíte, jistě máte pro vznik dráždivého tračníku větší dispozice.

Změna citlivosti tračníku způsobí, že se sníží nebo naopak zvýší pohyblivost střevní stěny. Proto je obtíží celá řada. Zvýšená dráždivost tlustého střeva vede k nepříjemným až bolestivým pocitům v břiše a poruchám vyprazdňování. Nejčastěji vás dráždivý tračník obtěžuje nutkavou opakovanou ranní stolicí (tzv. ranními debakly), průjmem po jídle (typicky do půl hodiny), bolestmi v podbřišku s nepříjemným nadýmáním. Pokud převažuje porucha, kdy střevo reaguje méně ochotně, trpíte patrně zácpou s obtížným vyprazdňováním a prudkými bolestmi břicha. Tyto stavy se mohou i kombinovat. Potom se průjmy a zácpa střídají.

K příznakům dráždivého tračníku nepatří krvácení z konečníku ani přítomnost krve ve stolici. Pokud krev ve stolici zpozorujete, měli byste v každém případě navštívit lékaře. Může se sice jednat o nezávažné krvácení nebo hemeroidy, může to ale být i první projev zhoubného nádoru nebo vážného zánětlivého onemocnění střeva.

Zvýšenému riziku jsou vystaveni zejména labilnější osobnosti, lidé nedodržující správnou a pravidelnou životosprávu a osoby pracující ve stresovém prostředí.


Další články

Ostrov Gaudeloupe vystupuje z vln 600 km severně od Jižní Ameriky.
Písečné duny v Čechách a na Moravě například u Vlkova.
Černé perly mají zvláštní tajemnou přitažlivost.
Lev indický žije v rezervaci Gírský les.
Ostrov Phu Quoc je perla Vietnamu.
Kapary jsou oblíbená součást středomořské kuchyně.
Vysavač s vodním filtrem používá k filtraci vodu.
Ořechový olej nalézá uplatnění ve studené kuchyni.
Jantarová komnata zmizela ve víru druhé světové války.
Ostrov Zanzibar byl obchodním centrem východního pobřeží Afriky.
Papinův tlakový hrnec umožňuje rychlou přípravu jídla.
Větrné mlýny kolem Severního moře.
Poušť Gobi má mnoho podob.
Jak skáče blecha jejíž skokanské schopnosti jsou ohromující.
Kočkodan husarský žije nejseverněji.
Strnad obecný dorůstá délky 15 až 17 centimetrů.
Šíření zvuku ve vodě probíhá jinak, než na vzduchu.
Arašídový olej vyniká svým obsahem kvalitních rostlinných tuků.
Turecká káva pění v přísloví i na stole.
Červená barva krve díky přítomnosti červených krvinek.
Kakaovník, kakao a čokoláda

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů