Oko

Šerpové

Himálajským Šerpům se říká děti Everestu. Světovou pověst si získali neocenitelnou pomocí expedicím směřujícím k nejvyšším horám světa.

Šerpové
Šerpové byli vždy velmi otevřenou komunitou.

Pojmenování Šerpa je odvozeno z tibetského shar (východ) a pa (člověk). Podle názoru antropologů je jejich kolébkou oblast ve východotibetské provincii Kham, více než dva tisíce kilometrů vzdálená od údolí Solu Khumbu, kde dnes žijí. Předpokládá se, že první vlna emigrantů přišla do Nepálu kolem roku 1530 a usídlila se ve vyšších polohách údolí jižně a západně od Mount Everestu. Devadesát procent Šerpů pochází právě z této vlny přistěhovalců. Zbytek obyvatelstva má své předky v několika skupinách, které přišly do Nepálu v posledních sto letech.

Šerpové, kterých je dnes asi třicet tisíc, byli vždy velmi otevřenou komunitou. Nikdy netvořili kasty jako v Indii. Jejich náboženstvím je buddhismus.

Mnohoženství a mnohomužství jsou nepálskou společností uznávány, ale nedochází k nim tak často jako v minulosti. V dobách obchodních cest do Tibetu bylo vhodné, aby měli dva bratři jednu manželku. Když se jeden z nich vydal na cesty a celé měsíce nebyl přítomen, druhý se mohl starat o rodinné hospodářství.

Starou tradici má v Nepálu chov jaků. Jako jediný jsou totiž schopni převážet náklady po vysokohorských himálajských stezkách. Jaci pomáhají Šerpům orat pole, z jejich srsti a kůže se zhotovují pytle, provazy, oděvy i obuv. Usušená mrva je neocenitelným topivem. Maso slouží jako potravina a z jačího mléka se vyrábí sýry a jogurty. Jačí máslo je také hlavní složkou tibetského čaje.

Šerpové odjakživa obchodovali s tibetskými sousedy. Během léta, kdy byly horské průsmyky přístupné, vyrážely směrem ne sever karavany jaků naložené ječmenem, máslem, kůžemi, cukrem a zbožím dovezeným z Indie. Zpět se vracely s vlnou a solí. Tomuto prosperujícímu obchodu učinila přítrž Čína, když v roce 1950 obsadila Tibet. Obchodování se severním sousedem dnes nahradila turistika.

Šerpové doprovází horolezce

První zaměstnal Šerpy jako vysokohorské nosiče v hornatém indickém státě Sikkim doktor A.M.Kellas v roce 1907. Vynikající zkutečnost si nenechal pro sebe. Díky své věrnosti a výjimečné fyzické odolnosti získávali Šerpové práci jako pomocný personál vysokohorských výprav už před druhou světovou válkou. Věhlas Šerpů se zvýšil v roce 1953, kdy Šerpa Tenzing Norgay s novozélandským horolezcem Edmundem Hillarim vystoupili jako první na vrchol Mount Everestu.

Kolem roku 1960 bylo možné potkat na cestě mezi Káthmándú a úpatím Everestu třeba jen tři evropské skupiny. Dnes se cizinci počítají na tisíce a většinou se pod Everestem pohybuje více milovníků horolezectví a trekkingu než domorodců.

Do národního parku Ságarmátha v sousedství Mount Everestu zavítalo v roce 1998 přes dvacet tisíc návštěvníků. O rok později to bylo téměř pětadvacet tisíc. Největší příliv turistů nastává obvykle v říjnu po skončení monzunového období. To je nejvhodnější měsíc pro túry na himálajských stezkách.

Za rozvoj turistiky platí Nepál vysokou cenu. Rostoucí lidská vlna vyčerpává omezené zdroje.. Ubývá lesů, protože jen sprchy s teplou vodou v jediné ubytovně pohltí několik stromů denně. Všude se povalují odpadky. Na jižním sedle Mount Everestu se ve výšce více než sedm tisíc metrů nad mořem hromadí použité kyslíkové lahve. Snést je z takzvané zóny smrti je téměř nemožné. Bylo by třeba zorganizovat speciální výpravu, která by nechtěla dosáhnout vrcholu Mount Everestu a jejímž úkolem by byl úklid. A stejně by na to jediná výprava nestačila.

Tradice a pokrok

Nepál s devadesáti třemi procenty rolníků zakletými v minulosti je na prahu nového tisíciletí anachronismem. Místem, na něž doráží množství nejrůznějších importovaných stylů i tradičních středověkých zvyků.

Letiště v Lukle (2838 merů), odkud většina turistů vstupuje do světa Šerpů, je vybaveno elektrickým osvětlením. Má hotel, deset čajoven a několik obchodů se zásobami. Cestu do údolí lemují komfortní ubytovny a teplou vodou. Televize a video začínají šířit obrázky života ve světě, jaký si Šerpové nedovedli ani představit.

Vysokohorský Šerpa, který vystoupí až do posledního horolezeckého tábora, nebo dokonce až na vrchol Mount Everestu, vydělá za tři měsíce práce pět tisíc dolarů. Učitel v Nepálu vydělá měsíčně dvě stě dolarů. Majiteli většiny cestovních agentur pro horolezecké výpravy v Káthmandú jsou dnes Šerpové. Jako doprovod vysokohorských horolezeckých výprav však pracuje jen několik málo vyvolených.

Charakter Šerpů se po staletí nemění. Jsou to pracovití, spolehliví, veselí, přizpůsobiví a iniciativní lidé s talentem pro obchod. Řada z nich dnes hovoří dvěma nebo více cizími jazyky. Někteří využívají monzunové přestávky, aby vyměnili nepálské léto za zimu na jižní polokouli. A tak se Šerpové objevují nejnověji v Austrálii, kde jsou vyhledávanými instruktory na lyžařských sjezdových tratích.


Další články

Moucha domácí je průvodce člověka.
Dešťová voda může obsahovat škodlivé látky a je k pití často nevhodná.
Papinův tlakový hrnec umožňuje rychlou přípravu jídla.
Tradiční čínská medicína, jaké choroby dokáže léčit.
Bakterie E. coli a nebezpečný salát.
Bizon americký žije na severoamerickém kontinentu.
Ostrov Gaudeloupe vystupuje z vln 600 km severně od Jižní Ameriky.
Pavouk tarantule jsou velcí a huňatí.
Sergej Pavlovič Koroljov byl kandidát na Nobelovu cenu za svou činnost ve vývoji raketové techniky.
Spinální anestezie se používá při operacích.
Ostrorep americký je živoucí posel dávných věků který přežil.
Skalní města se rozkládají na poměrně velké ploše.
Český král Václav IV byl prvorozený syn císaře Karla IV.
Cvičení na ploché nohy, nepodceňujte je.
Perlivá voda, její výroba.
Ořechový olej nalézá uplatnění ve studené kuchyni.
Sýr rokfór zraje uvnitř jeskyní.
Mrtvé moře je jezero se slanou vodou.
Nejhlubší místo oceánu se nachází poblíž Mariánských ostrovů.
Čaj Darjeeling patří k nejznámějším čajům na světě.
Potraviny a zdravá výživa, žijeme uprostřed sporů o to, co a jak jíst.
Jantarová komnata zmizela ve víru druhé světové války.
Jogurt

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů