Oko

Kožní parazité u psů a koček

U psů a koček tvoří zvířata s kožními problémy parazitálního původu až třetinu všech zvířecích dermatologických pacientů. Nejčastějšími jsou zablešení, následované zaklíštěním, demodikózou, svrabem psů, dravčíkovitostí a ušním svrabem. S ostatními kožními parazity se setkáváme méně často.

Kožní parazité jsou u psů a koček velmi rozšíření a i při nadstandardní péči zahrnující časté česání, koupání apod., jim mnohdy není možné zamezit.

Blecha

Jací jsou nejčastější kožní parazité u koček a psů?

Zablešení je celoroční problém se zhoršením koncem léta. Blechy zneklidňují, vyvolávají alergické kožní reakce a přenáší další onemocnění (tasemnice). Zablešená kočka je pro člověka zdrojem infekce "nemoci z kočičího škrábnutí". Projevuje se bolestivým zduřením mízních uzlin, horečkami a vyžaduje antibiotickou léčbu. Kočky na rozdíl od lidí snáší infekci bez jakýchkoli projevů onemocnění. Ochrana spočívá v zamezení zablešení kočky.

Klíšťata jsou v posledních letech aktivní celoročně s výjimkou krátkého období tuhé zimy. Jejich výskyt vrcholí na jaře a na podzim. Klíště obecné se vyskytuje na celém našem území až do nadmořské výšky přibližně 1000 metrů. Klíšťata přenáší řadu nebezpečných onemocnění. Psi a kočky mohou onemocnět stejně jako člověk, ale slouží také jako přenašeči infekce. Účinek přípravků proti klíšťatům se projeví až po kontaktu tohoto nepříjemného parazita se srstí, kůží nebo nasátí krve ošetřeného zvířete a chovatelé poté nachází suchá - mrtvá klíšťata.

Demodikóza je kožní onemocnění psů, které souvisí s oslabenou imunitou. Na člověka není přenosná.

Naproti tomu svrab psů, který se projevuje od počátku výrazným svěděním, je na lidi přenosný jako nepříjemné kožní onemocnění - pseudosvrab. Výskyt svrabu psů má v poslední dekádě stoupající tendenci. Svrab koček se naproti tomu vyskytuje zřídka, ale na člověka je rovněž přenosný.

Ušní svrab postihuje zevní zvukovod koček a je příčinou jeho zánětu ze 40 %, u psů je parazitální podíl na zánětech uší 5 až 10 procent. Ucho je bolestivé, svědí a může dojít i k perforaci bubínku. Riziko přenosu na člověka je minimální.

Příčinou kožních změn psů a koček mohou být také podkožní dirofilárie (vlasovci). Mohou se projevit zduřením kůže, různými bouličkami. Přenáší je komáři. Postižení lidí po bodnutí nakaženým komárem je známo, nejbolestivější je dirofilárie ve spojivce.


Další články

Cookovy ostrovy jsou ráj květin a exotiky.
Kyselina kaprylová se vyskytuje v kokosovém ořechu.
Ostrov Aldabra jehož pobřeží lemují houštiny mangrovníků.
Chov koček aby byl svět pro kočky bezpečnější.
Nízkotlaké pneumatiky pro zemědělské stroje snižují účinky váhy těchto strojů na půdu.
Jak skáče blecha a dosahuje svých pověstných skokanských výkonů.
Ženšen je elixír zdraví tradiční asijské medicíny.
Pasivní nízkoenergetické domy v ČR.
Komořanské jezero se v dřívějších dobách nacházelo v podhůří Krušných hor.
Šalvěj lékařská roste ve středozemské jižní Evropě.
Pampeliškový med je chutný a zdravý, slaďoučká a zdravá pochoutka.
Vikingové žili na severu.
Umění komunikace mezi lidmi patří mezi nejobtížnější dovednosti.
Perlotvorka mořská vytváří perly.
Tradiční čínská medicína spočívá v harmonizování organismu.
Co přitahuje komáry, jsou to tmavé barvy?
Soužití psů a koček je možné.
Pavouk tarantule nahání lidem přemrštěnou hrůzu. Osm set druhů tarantulí je rozptýleno po všech světadílech.
Chvostoskoci jsou sněžné blechy

Jací jsou nejčastější kožní parazité u psů a koček.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů