Oko

Nový test na alkohol

Nový test na alkohol dokáže určit nejen, kolik alkoholu jste vypili dnes nebo včera, ale zjistí také, kdy jste pili alkohol naposledy, i když to bylo již před několika týdny nebo měsíci, zda jste alkoholik, pijete-li často a hodně, příležitostně nebo vůbec ne.

Alkohol

Sadu testů, které vzbudily světovou senzaci, vytvořili a otestovali členové mezinárodního týmu na univerzitě ve švýcarské Basileji. Alkohol samotný vymizí z těla během několika hodin. Ale i poté existuje řada zcela přesných metod, které vycházejí z produktů vzniklých rozpadem alkoholu. Jedním z indikátorů je etylglukoronid (EtG), který se akumuluje v krvi tak, jak úroveň samotného alkoholu v krvi klesá. I v případech, kdy není možné udělat krevní zkoušku okamžitě po automobilové nehodě, úroveň EtG zcela přesně určí, zda v době nehody byl řidič pod vlivem alkoholu, nebo ne.

Alkohol v krvi, v moči, ve vlasech

V moči EtG přetrvává zhruba pět dnů a potvrdí tak krevní zkoušky. Další látka přetrvává v krvi zhruba tři týdny po konzumaci alkoholu, pokud člověk pije víc než tři piva, nebo ekvivalentní množství jiného alkoholu, denně.

Ve vlasech a chlupech se usazují opět jiné látky, které umožňují ještě dlouhodobější zjišťování přítomnosti alkoholu a především, zda jde o příležitostného konzumenta, nebo člověka, který alkoholu holduje. Jedinou možností, jak zlikvidovat tento důkaz, je zcela oholit celé tělo.

Podle řady vědců, například doktora Charlese Liebera z lékařské fakulty Mount Sinai v New Yorku je nový test na alkohol velmi slibný a nemá ve světě obdobu. Řada soukromých amerických laboratoří ho chce ještě dále vylepšit a rozšířit, zejména pokud jde o zbytkové látky ve vlasech a ochlupení, aby byl průkaznější.

Široké využití nového testu

Nový test bude užitečný nejen jako důkazní materiál. Lékaři ho využijí jako kontrolní test při léčbě závislosti na alkoholu. Ozývají se již také hlasy řady nejrůznějších společností, které o test mají eminentní zájem. Jde například o dopravní společnosti, které mohou dlouhodobě testovat své řidiče, letecké společnosti, které test mohou použít u pilotů i dalších zaměstnanců, pojišťovací společnosti ho mohou použít při uzavírání životních pojistek. Využití je prakticky neomezené. Jakmile bude test schválen, zřejmě se rychle rozšíří do celého světa.


Další články

Irské pivo Guinness
Vikingové byli odvážní mořeplavci a nájezdníci ze Skandinávie.
Čaj
Central Park New York je velká plocha souvislé zeleně v místě, kde se kdysi rozkládaly bažiny.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů