Oko

Ostrov Srí Lanka

Zemí, kde můžete zažít exotiku v její nezměněné podobě, je už málo, ale Srí Lanka je je jednou z nich. Je to ostrov na východ od Indie, který má tvar kapky a je zemí zaslíbenou pro milovníky čaje.

Polonaruwa
Rozvaliny starobylé stavby Polonaruwa.

Historie Ostrova Srí Lanka je velmi spletitá. Po Portugalcích a Holanďanech jej na přelomu 18. a 19. století ovládli Britové. Stal se britskou kolonií s názvem Cejlon. Koloniální duch staré Anglie se promítá v architektuře, vesnice i železniční zastávky jako by vypadly z dobových britských pohlednic. Obyvatelé Srí Lanky také milují čaj - pěstují ho, zpracovávají a pijí každý den. Dokonce i s mlékem.

Srí Lanka je mimořádně malebná země. Oplývá divukrásnou přírodou, žijí zde exotická zvířata a nabízí velké množství památek, které stojí za to navštívit. Ostrov nabízí nádherné pláže u moře i šnorchlování stejně jako krásy hor v nitru Srí Lanky. V horách najdete nekonečné čajové plantáže s úchvatnými výhledy, spoustu hučících vodopádů padajících ze skal, vesničky s koloniálním rázem z doby anglické vlády, ale i velehory, na které můžete vystoupat a z nichž můžete pozorovat východ slunce.

Památky ostrova Srí Lanka

Nejznámější památkou ostrova Srí Lanka je chrám Buddhova zubu - nalézá se u Kandy, ve středu ostrova. Stojí na břehu jezera a ukrývá jednu z nejcennějších relikvií - údajný buddhův zub. Každý den se třikrát opakuje ceremonie, při které je možno za zvuku chrámových bubnů spatřit schránku, v níž je zub uložen. Při vstupu do chrámu musíte mít zahalená ramena a delší sukni pod kolena, u vstupu musíte projít bezpečnostním rámem.

Sigirya, v překladu "Lví skála", je podivuhotné královské město, které bývalo pevností. Abyste ho spatřili, musíte vystoupat po příkrém schodišti 200 metrů na vrchol skály. Výhled do krajiny a zbytky paláce však stojí za vynaloženou námahu. Máte rádi starobylé rozvaliny, ze kterých je cítit duch minulé slávy? Přesně takovými místy jsou Polonaruwa a Anuradhapura. Pokud rádi dobýváte vrcholy, vyberte si túru na vrchol hory Srí Pada (Svatá stopa), nazývané také Adams Peak. Je vysoká 2224 metrů, většina obyvatel ji alespoň jednou do roka navštíví. Věří, že je ve skále otištěno velké chodidlo - Buddhovo, Adamovo či Kršnovo, podle toho, jaké náboženství návštěvník vyznává.

Praktické rady pro cestování na ostrově Srí Lanka

Cestovat můžete buďto s cestovní kanceláří nebo na vlastní pěst - ubytování seženete na místě, kde chcete zůstat. Na plážích je mnoho pronajímatelů bungalovů, chat, pokojů.

Vstup do památek je dražší, většinou v dolarech (ale i v místní měně). Místní doprava je spolehlivá a levná. Přesuny ale trvají delší dobu.


Další články

Větrné mlýny kolem Severního moře.
Jak skáče blecha jejíž skokanské schopnosti jsou ohromující.
Šíření zvuku ve vodě probíhá jinak, než na vzduchu.
Jantarová komnata zmizela ve víru druhé světové války.
Ostrov Phu Quoc je perla Vietnamu.
Arašídový olej vyniká svým obsahem kvalitních rostlinných tuků.
Kočkodan husarský žije nejseverněji.
Turecká káva pění v přísloví i na stole.
Strnad obecný dorůstá délky 15 až 17 centimetrů.
Ostrov Zanzibar byl obchodním centrem východního pobřeží Afriky.
Ořechový olej nalézá uplatnění ve studené kuchyni.
Poušť Gobi má mnoho podob.
Luxusní historické vlaky slaví návrat.
Písečné duny v Čechách a na Moravě například u Vlkova.
Lev indický žije v rezervaci Gírský les.
Černé perly mají zvláštní tajemnou přitažlivost.
Kapary jsou oblíbená součást středomořské kuchyně.
Vrhcáby, anglicky Backgammon mají dlouhou tradici.
Vysavač s vodním filtrem používá k filtraci prachu vodu.
Ostrov Gaudeloupe vystupuje z vln 600 km severně od Jižní Ameriky
Plastové nákupní tašky jsou hrozba životnímu prostředí

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů