Daňové ráje se nacházejí nejen v Karibiku a na různých polynéských ostrovech. Má je i Evropa a dokonce i USA.
Diskusi o daňových rájích, daňových únicích a neprůhledném hospodaření opět rozpoutaly nedávné skandály velkých světových firem. Připomíná však bouři ve sklenici vody. Žádné velké výsledky se nedají čekat.
Oč vlastně jde? Jaké mají takové daňové ráje výhody? Jak se tam dá založit společnost?
Daňový ráj nebo také daňová oáza je území (stát nebo území pod cizí správou) s nízkými nebo žádnými daněmi z příjmů a z majetku. Jsou tam proto zřizována sídla firem, které se chtějí vyhnout vysokému zdanění v zemi, kde podnikají, nebo se tam usazují celebrity, které vydělávají velké peníze.
Založit společnost s ručením omezeným v takovém daňovém ráji je více než jednoduché. Dá se to zvládnout během čtyřiadvaceti hodin. Člověk nemusí cestovat osobně na Bahamy nebo na Kajmanské ostovy, aby tam založil společnost. Stačí použít telefon nebo fax. K založení společnosti s ručením omezeným stačí jediná osoba. A za patřičný poplatek je zaručena i naprostá anonymita účtu.
V sedmdesátých letech minulého století vyrůstaly daňové ráje doslova jako houby po dešti a jejich význam stále roste. Zdaleka nejde jen o Kajmanské ostrovy, Bahamy či Bermudy. K daňovým oázám patří i evropská území například Isle of Man, ostrov Jersey, Monako, Lichtenštejnsko a svým způsobem Švýcarsko. V USA je to stát Delaware, v Asii Hongkong, Singapur a další.
Pohledem zpět zjistíme, že historie daňových rájů je téměř tak stará jako historie daní samotných. Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (IMF) je v daňových rájích dnes bezpečně ukryto nejméně sedm bilionů dolarů.
Začátkem února se letos sešli daňoví experti z USA, Německa, Francie a dalších čtyř západoevropských zemí s reprezentanty sedmi daňových rájů. Nechyběli tam zástupci ostrova Jersey, Isle of Man, Panamy a Kajmanských ostrovů. Snažili se dospět k dohodě o spolupráci, která by vedla ke zprůhlednění některých bankovních operací.
Daňové úniky byly i na programu setkání ministrů financí zemí G, které se konalo letos na Floridě, Italský představitel Tremonti tam informoval podrobně kolegy o detailech reformy, která probíhá v Itálii a má daňovým únikům zabránit. Podnět k tomu dal nedávný skandál firmy Parmalat.
Téma daňových rájů se stalo i zbraní v předvolebním boji kandidátů na křeslo amerického prezidenta.
Problém je v tom, že většina operací, kterými se peníze přesouvají do daňových rájů, je legitimní. Pro země, odkud společnosti pocházejí, to však znamená obrovské finanční ztráty. Jen pro USA představují tyto daňové úniky roční ztrátu 54 až 70 miliard dolarů.
Pouze několik z těchto daňových rájů je ochotno jednat. Většina argumentuje tím, že by se mělo měřit všem stejným metrem a že podobná situace je třeba ve Švýcarsku, v Monaku či přímo na území USA ve státě Delaware. Přitom se Švýcarsko odmítá o tomto problému vůbec bavit stejně jako dvě hlavní asijská centra Singapur a Hongkong.
Typickým daňovým rájem spíše pro celebrity než pro podnikatele je Monte Carlo v Monaku. V Monte Carlu dnes prý oficiálně žije každý druhý člověk, který něco znamená a hodně vydělává. Daně jsou zde totiž nesrovnatelně nižší než kdekoli jinde. Daň z příjmů tu v podstatě neexistuje, což je pro lidi s velmi vysokými příjmy rozhodující.
Monte Carlo má dnes asi třice tisíc obyvatel, ale málokdo z nich se zde i narodil. Obyvateli jsou především slavní francouzští a italští herci (například Ornella Mutti) a zpěváci (Luciano Pavarotti nebo Andrea Bocelli). Monte Carlo je i bydlištěm hvězdy formule 1 Michaela Schumachera a řady světových tenistů.
Emigrantům z jiných států než z Francie (tam je to obtížnější) stačí mít v Monaku nějakou adresu, na níž by se měli zdržovat alespoň šest měsíců v roce. Stačí to prokázat účty za elektřinu či telefon, nikdo to nijak nekontroluje. Žadatel o občanství v tomto daňovém ráji musí také prokázat, že nevyužívá služeb sociálního systému bývalého státu, například, že tam jeho děti nechodí do bezplatných škol. Pokud to splní, má cestu do daňového ráje otevřenou.
Další články
Havajské ostrovy bývají někdy nazývány pozemským rájem.
Barvy, které ovlivňují náš život.
Vikingové
Jak se zrodily peníze - historie peněz.
Kdy vznikly první hvězdy
Čaj je kulturní nápoj.
Singapur - město zákazů je jedním z asijských tygrů.
Těstoviny ve tvaru provázků, trubiček, koleček, motýlků, vrtulek nebo třeba čtverečků.