Oko

Břízy jsou bělokoré krasavice

Břízy jsou vždy krásné, v každou roční dobu, na podzim, kdy jim žloutnou a zlátnou listy, v létě, kdy jejich koruny šumí a s listy si pohrává vánek i v zimě, kdy jsou bez listí a svítí do dáli čistou bělostí svých kmenů a větví. Snad nejkrásnější jsou však na jaře.

Břízy jsou bělokoré krasavice

Na jaře se jejich drobné špičaté pupeny rozevřou, vyraší mladé lístky a jejich tenké převislé větvičky se obalí svěží zelení. V tomto ročním období břízy rozkvetou, jejich drobné jednopohlavní květy jsou uspořádány ve válcových jehnědách. Samčí, prašníkové jehnědy se zakládají obvykle na koncích větviček s předstihem už na podzim a vypadají jako malé tmavé ocásky. Na jaře povyrostou, zvětší svoji velikost, a když se z nich vypráší pyl, opadají. Samičí, pestíkové jehnědy vyrážející z postranních pupenů se mezitím opylí a než začne být léto v plném proudu se z nich vyvinou šišticovitá plodenství, ve kterých zrají křídlaté nažky. Když se léto chýlí ke svému konci, jsou již zralé, ale z plodenství se uvolňují až koncem podzimu, když se šištice, které jsou jejich dočasným domovem, začnou rozpadat. A porotože jsou opatřeny dvěmi ouškatými křidélky, vítr je roznese do širého okolí. Když se jim podaří dopadnout na vhodné místo, zakoření a vyroste z nich nová bříza.

Kde roste bříza

Bříza je skromná dřevina a proto se dokáže spokojit i se suchými půdami, dokonce se dokáže uchytit i na skalách, písčitých a štěrkovitých podkladech. Miluje však dostatek světla a pokud se jí ho nedostává, živoří. Proto roste nejlépe na výslunných místech, na lesních okrajích, pasekách, stráních a ve světlých lesích.

Břiza je strom, kterého si lidé váží odedávna. V dřívějších dobách zpívali o břízách písně, básnící opěvovali její krásu v básních, malíři zvěčnili její půvab na nesčetných obrazech. Dřevo břízy se nepoužívalo jen jako topivo, ale i při výrobě nábytku, kol a v řezbářství. Z březových větviček se vyráběla košťata a před vynálezem papíru se psalo na březovou kůru. Listí břízy se již od dávných dob používá v lidovém léčitelství. Ve starověkém Římě byli březové větvičky i úředním symbolem. Otroci a sluhové, kteří provázeli své pány, nosili březové metly, kterými trestali provinilce, kteří nedodržovali římské právo. Starým Slovanům sloužily břízy při slavnostech, především při slavnosti příchodu jara. Dodnes se na jaře staví májky.

Bříza je strom s bílou hladnou kůrou, která se na spodní části kmena starých stromů mění v rozpukanou tmavou borku. A právě podle nápadně bílé kůry dostala název bříza bělokorá. Protože u nás roste roztroušeně na vlhčích místech v podhůří také bříza pýřitá, která se může také pochlubit bílou kůrou, byla naše bělokorá kráska přejmenována na břízu bradavičnatou, protože mladé letorosty jsou pokryté bradavkami a toto pojmenování se v posledních desetiletích používá jako nový botanický název. Bradavkami se její pýřitá sestřenice pochlubit nemůže. A nemá ani převyslé větve jako bříza bradavičnatá.

Obě naše břízy mají po severní polokouli roztroušeno početné příbuzenstvo, které čítá na 120 druhů.


Další články

Bříza bradavičnatá - léčivá rostlina, pro léčebné účely se sbírají mladé, ještě lepkavé listy.
Čaj doporučuje tradiční čínská medicína.
Vlašské ořechy jsou zvláštní velmi vysokým obsahem antioxidantů v osemení - hnědé slupce jader.
Kukuřice je v Evropě známa od dob objevení Ameriky.
Skály a skalní útvary dostávají rozmanitá jména.
Javorový sirup je sladká pochoutka z lesů Kanady.
Pampeliška - smetanka lékařská je léčivá bylina.
Tetování v historii několikrát proniklo do evropské kultury a dnes slaví návrat.
Jak se dříve pekl chleba ve dřevem vytápěné peci.
Tradiční čínská medicína spočívá v harmonizování organismu a léčí také pomocí bylin.
Pamukkale Turecko s turisticky atraktivními kaskádovými jezírky.
Lahvové stromy rostou na několika místech světa.
Voda jejíž nedostatek má na některých místech planety nepříznivé následky.
Vrásy - vrásky skal promlouvají o minulosti.
Korejský ženšen využívá tradiční medicína.
Vikingové se usadili na mnoha místech Evropy.
Ovčí vlna byla ceněna v průběhu celé historie až do dnešních dnů.
Čaj Darjeeling se v himálajském podhůří pěstuje od poloviny 19. století.
Mrtvé moře je jezero, jehož voda má vysoký obsah soli.
Thorovo kladivo používal bůh Thor jako nástroj.
Goji - kustovnice čínská vyniká zdravotními účinky svých plodů.

Uleželý Pu erh podporuje lidské zdraví.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů