Oko

Ženy a peníze

Po dlouhá staletí bývaly ženy finančně závislé na svých mužských protějšcích. V dnešní době je situace odlišná. Změnila se i jejich mentalita? A co ženy se svými penězi dělají?

Ženy a peníze
Ženy a peníze

O ženách se říká, že mají obrovské nadání pro utrácení peněz. Že dokážou v krátké době rozházet celé jmění nebo přinejmenším manželův měsíční plat. Lidová moudrost vymyslela na toto téma nesčetná přísloví. Své na toto téma řekli i filozofové. "Pokud jde o to, jak si obstarat peníze, není vynalézavějšího tvora než žena," tvrdil Aristofanes. Francouzský spisovatel Sacha Guitry s ironií podotýká: "Úspěchem pro muže je, když se mu podaří utratit více peněz, než kolik utratila jeho žena." Skutečně rozezlen na ženy byl zřejmě americký autor William Faulkner, který napsal: "Ženy, to jsou jen mluvící genitálie obdařené schopností utratit všechny peníze, které člověk má."

Ženy a peníze

Tyto invektivy nejsou zcela oprávněné. Dlouhou dobu přinášely ženy do manželství věno, zatímco muži jim na oplátku nabízeli dobré jméno. Rodinný rozpočet v minulosti řídili manželé. Až v poslední době si ženy vydobyly svobodu volně nakládat se svými finančními prostředky. Ne vždy a ne všude. V řadě rozvojových zemí je tomu naopak a ani ve vyspělých státech není mezi muži a ženami úplná rovnost. Z průzkumů vyplývá, že ženy berou přibližně o dvacet procent nižší plat než muži, a to i v případech, kdy mají vyšší vzdělání.

Vnitřní rozbor

Přesto si většina mužů (58 %) i nadále myslí, že ženy příliš utrácejí. Zároveň jim přiznávají i jistou šetrnost. Jako hospodyně drží rodinný rozpočet na uzdě, aby uživily všechny členy rodiny, ale jakmile se v obchodech objeví slevy, dokážou utratit značné sumy.

Nezávislost

Moderní ženy zacházejí s penězi různě. 44 % soukromých investorů tvoří ženy. Tři čtvrtiny žen vyžadují při rozhodování o penězích odpovědnost, ať již vlastní nebo rozdělenou mezi sebe a partnera. Často jim muži přenechávají volné pole působnosti. 61 % žen podle vlastních slov rozhoduje o běžných výdajích, 51 % se stará o vedení běžných účtů a téměř čtyřicet procent žen vyplňuje daňová prohlášení týkající se společné domácnosti.

Historie

Do roku 1907 odevzdávaly francouzské ženy svou mzdu manželovi, který s ní mohl volně nakládat. V roce 1942 si mohly ženy založit účet v bance, ale až do roku 1965 k tomu musely mít písemný souhlas manžela. V roce 1966 získaly ženy ve Francii možnost vykonávat svou profesi bez manželova svolení. V roce 1983 poprvé připojily svůj podpis k daňovému přiznání domácnosti. A o dva roky později získaly oprávnění vést domácí rozpočet společně se svým partnerem, tj. mimo jiné zatavovat společný majetek při půjčkách a úvěrech.

Peníze nejsou vše

Rizika spojeného s investováním se ženy obávají mnohem více než muži. Pokud se jim ale dostane rady od odborníka, strach ztrácejí. Jejich motivace při sázení na burze je ale jiná. Muži vyhledávají rizikové investice, které jim slouží k zvýšení vlastní hodnoty, podobně jako schopnost vybrat dobré víno, vychutnat kvalitní doutník nebo řídit luxusní automobil. Ženy zajímá na burzovním sázení spíše aspekt hry a zábavy.

Podle statistických studií pouze jedenáct procent žen považuje vydělávání peněz za nejdůležitější v životě. Mnohem větší význam pro ně mají děti (53 %), soběstačnost (46 %) a partnerský vztah (35 %). Postup v zaměstnání hraje klíčovou úlohu pro čtrnáct procent žen. A více než polovina z nich tvrdí, že pracují proto, aby byly nezávislé, nikoli kvůli kariéře. To je možná ona stěna, která je dělí od vysokých řídících funkcí. Protože firmy s více než deseti zaměstnanci řídí ženy pouze v patnácti procentech případů.

Pravý muž

Peníze přestaly být pro francouzské ženy kritériem mužské svůdnosti. Tak to alespoň tvrdí v dotaznících. Ve skutečnosti by je situace, kdy manžel vydělává méně než než ony, znepokojovala. Oproti tomu většině mužů (86 %) by taková výměna rolí vůbec nevadila. Co víc, jeden muž ze tří by se klidně nechal svou partnerkou vydržovat.

Ženy a domácnost

Na rozdíl od mužů jsou ženy vnitřně zainteresovány v odpovědnosti za hospodaření s rodinným rozpočtem. Mají radost, když se jim podaří něco ušetřit a uspokojit všechny potřeby domácnosti. Zčásti se tím i zbavují pocitu viny z utrácení za drobné zbytečnosti. Šedesát sedm procent žen dává přednost sérii menších nákupů pro radost před jedním velkým, který mají raději muži. Oba tábory se proto často dostávají do konfliktu. Ženy mužům vyčítají jejich nedospělost, jejich rozmáchlý, nerozvážný způsob nakupování a vášeň pro drahou elektroniku. Muži vyjadřují zoufalství nad hromaděním drobných nicotností, jako je kosmetika, oblečení, věci pro děti. Koupě a výběr automobilu se stává ve Francii společnou záležitostí. Čtyřicet procent nových aut tam platí ženy.

Nákupní bulimie

Někdy se může vztah žen k penězům změnit v drama. Většinu příliš zadlužených rodin tvoří ve Francii rodiny s jedním rodičem, matkou, která se sama stará o děti. Takové ženy mají velmi složitý vztah k penězům. Mají jen přibližnou představu o tom, kolik financí mají k dispozici a kolik utratí. U některých se horečné utrácení mění v patologii, kompulzivní poruchu, která by se dala nazvat "nakupovací mánií". Tímto psychologickým onemocněním trpí většinou ženy, u mužů se vyskytuje řidšeji. Podobá se bulimii. Hromadění zbytečných předmětů slouží k vyplnění prázdna, které ženy pociťují uvnitř sebe.


Další články

Nejbohatší lidé světa
Reklama pomocí vůně
Jak se zrodily peníze - nejstarší historie peněz.
Stádová mentalita - společné akce podporují pocit sounáležitosti mezi jejich účastníky.
Špinavé peníze jsou kontaminovány bakteriemi i zdraví škodlivými látkami.
Inflace a starověký Babylon - s cenovými výkyvy a inflací se lidé potýkali již od dob prvních starověkých států.
Dvojčata - V americkém městečku Twinsburg se každoročně koná největší setkání dvojčat na světě.
Pop-art

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů