Harlekýni byli původně známi jako mazaní sluhové v pestře pomalovaném oděvu. Po několika staletích se z nich staly komické postavy loutkového divadla. Jejich původ je však dodnes nejasný.
I když se to možná zdá zvláštní, harlekýn byl původně zřejmě vládce podsvětí. V harlekýnech vidí někteří badatelé germánského vládce přízraků jménem Hariloking nebo Herrkönig. Také jiné prameny hovoří o postavě podobného jména provázené hordami démonů. Někdy bývá spojován s Alicchinem, ďáblem z Dantovy Božské komedie, jindy se jeho jméno odvozuje od burgundského vévody Hemequina, který se ve třináctém století stal jednou z postav hrdinských písní.
Okolo druhé poloviny šestnáctého století již harlekýn na svou Ďábelskou minulost pozapoměl. Stal se jednou z postav žánru improvizované lidové komedie zvané commedia dell'arte. Stejně jako ostatní postavy má jasně určený charakter a z něj vyplývající roli. Nejprve jako sluha s jadrným projevem, později mazaný a vtipný intrikám s nespoutanou sexualitou. Jeho tvář byla často začerněna nebo ji zakrývala maska jako jediný pozůstatek jeho démonského původu, který vzal časem úplně za své. Hlavním protivníkem mu byl jeho pán zpodobňovaný jako nerudný stařec, nad nímž má harlekýn vždy navrch.
Právě z těchto vlastností vyšla i díla pozdějších autorů veršovaných komedií, jakým je třeba Goldoniho Sluha dvou pánů. Programově se sice zříkal improvizací, ale vliv žánru commedia dell'arte se zapřít nedal. Herecká improvizace v průběhu staletí postavu harlekýna dotvořila. Právě jí bývá přičítán typický barevný oděv zdobený kosodélníky a trojúhelníky stejně jako červená bradavice na čele harlekýnovy masky.
Do harlekýna se promítla celá řada evropských legend a pověr. Ovlivnil i starší německou a rakouskou literaturu obdobnou postavou šprýmaře a šaška Hanswursta. Pestrý oděv byl připomínkou dvorních šašků žijících na panovnických hradech. Stejného původu byli i Pimprle a Kašpárek, kteří se stali nejvýraznějšími postavami rakouských i našich loutkových divadel a podařilo se jim přetrvat až do dnešních dnů.
Další články