Oko

Křišťál

Křišťál je čirý křemen, z něhož se dělaly sošky a ozdoby už deset tisíc let před naším letopočtem. V antickém Řecku a Římě se prodávaly velké krystaly křišťálu z Alp pod názvem zkamenělý led. Odtud také dostal křišťál jméno - kristallos, jako třpytivé kousky ledu.

Křišťál

Křišťál je vysoce ceněn jako meditativní kámen, který je schopen neutralizovat negativní energii.

Křemen je jedním z nejrozšířenějších minerálů. Tvoří kolem 60 procent zemské kůry. Vlastně všechny písky světových pláží jsou především drobné krystaly křemene, přesněji oxidu křemičitého. Pak jsou zde ale také odrůdy křemene, které si vysloužily označení drahokamy nebo polodrahokamy. Nachový ametyst, růžový růženín, žlutý citrín, průzračně ledový křišťál.

Křišťál v dobách minulých

Jak už bylo řečeno, křišťál lidé znali a zpracovávali už ve velmi dávné minulosti Podle Plinia se v římské armádě běžně používaly křišťálové koule a čočky. Slunečními paprsky, které jimi procházely, se vypalovaly rány a otevřená zranění. Římské dámy si křišťálovými koulemi s oblibou chladily ruce.

Tibeťané používali křišťál také jako lék na rány, i když trochu jinak než staří Římané. Propouštěl ultrafialové paprsky a ničil bakterie.

Umělecké předměty z křišťálu zanechaly snad všechny dávné civilizace. Ze starověké Číny pochází koule vybroušená z barmského křišťálu, která má průměr přes 30 centimetrů. Od Mayů pochází legendární křišťálová lebka, jejíž dolní čelist se prouděním vzduchu mírně pohybuje. Mayští kněží také přidávali zlomky křišťálu do medoviny, aby se probudilo jejich podvědomí a mohli předpovídat budoucnost. Také američtí indiáni považovali křišťál za kámen, který probouzí jasnozřivost, moudrost a schopnost věštění.

Podle Arabů ochraňuje tento kámen před nočními můrami a děsy.

V irských pohádkách poslové z jiných světů připlouvali po moři ve skleněných nebo křišťálových člunech, elfové měli křišťálové sandály a křišťálové paláce na konci bloudění jsou splněním snů.

Z tohoto čirého průsvitného kamene se vyráběly číše, vázy, tabatěrky, brousily se z něj pečeti, vsazoval se do klenotů, nejčastěji v kombinaci s jinými drahými kameny. V některých částech Asie byl křišťál považován za nezralý diamant. Dodnes se mu tak v řadě zemí říká. Například marmarošské diamanty pocházejí z rumunského Maramures, krymské diamanty z Krymu, arkansaské ze státu Arkansas v USA. Na Aljašce jsou to aljašské diamanty a herkimerské diamanty pocházejí ze státu New York. Přestože mají v názvu slovo diamant, jsou to všechno křišťály vysoké kvality, čiré a bez kazu, které se používají k výrobě šperků, ale s diamanty nemají nic společného.

Křišťál

Křišťál se vyskytuje téměř všude na světě. Významná ložiska jsou v Brazílii, na Madagaskaru, v Indii, na Srí Lance, v Japonsku. Už z dávné historie jsou známa naleziště v Alpách, odkud pochází také zatím největší krystal křišťálu z oblasti Grossglockneru. Vážil téměř tunu. Velké krystaly tohoto ledového minerálu se našly také ve Švýcarsku. V roce 1719 tam byla u Grimselu objevena dutina, v níž některé krystaly měly hmotnost až 800 kilogramů. O pár let později se nález opakoval. V roce 1735 se v další dutině vytěžily krystaly o hmotnosti až 500 kg.

Drahé kameny jsou velmi často spojovány se zvěrokruhem. Křišťál je přiřazován spolu s diamantem a safírem ke znamení Berana (21. 3. až 19. 4.). Chaldejci ve starověku ho řadili ke znamení Lva a někdy bývá spojován se znamením Vodnáře.

Křišťál je vysoce ceněn jako meditativní kámen podobně jako ametyst. Říká se o něm, že je schopen odporovat zlu a neutralizovat negativní energii. Je symbolem světla na zemi a jeho paprsek obsahuje všechny barvy duhy.


Další články

Černé perly z tichomořských atolů.
Barvy ovlivňují náš život a vyvolávají nejrůznější pocity.
Feng-šuej, tradiční čínské umění.
Barevné kontaktní čočky nemusí vždy plnit pouze léčebné účely.
Čaj je kulturní nápoj s historií dlouhou téměř pět tisíc let.
Zemské tektonické desky jsou v neustálém pomalém pohybu.
Jantarová komnata

Cardhalia 2 je česká RPG hra.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů