Oko

Tymián obecný

Tymián obecný (Thymus vulgaris) je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Jedná se o druh rodu mateřídouška (Thymus), pocházející ze Středomoří. Na rozdíl od našich domácích druhů mateřídoušky má dřevnatějící lodyhy.

Tymián obecný
Tymián obecný je rostlina z čeledi hluchavkovitých.

Rostlina zvaná tymián obecný patří do rodu mateřídoušek - Thymus. Svou příslušnost k tomuto rodu nezapře ani svým vzezřením.

Tymián obecný je vytrvalý polokeř s lodyhami v dolní části silně zdřevnatělými od čtvrt do půl metru výšky. Lodyhy jsou čtyřhranné, v dolní části odstálými krátkými chlupy pýřité, šikmo větvené. Úzce podlouhlé listy s krátkými řapíky, po okrajích podvihnuté a na rubu plstnaté, jsou na lodyhách posazeny vstřícně. Drobné květy délky kolem 5 mm jsou sestaveny v hustých vidlanovitých svazečcích a mají růžovonachové koruny. Plod je tvrdka. Rostlina kvete od června až do konce září. Aromaticky voní i chutná.

Vlastí tymiánu obecného je západní část Středozemí. Jako koření a léčivá bylina byl znám již ve starověku, staří Egypťané jej používali i při balzamování zemřelých. Tymián obecný je druh původně pionýrských otevřených rostlinných společenstev, světlomilný a suchobytný. Vyžaduje slunné polohy a snáší sucho. Jako zahradní rostlina už poněkud upadl do zapomenutí, místy se pěstuje, zejména v západní Evropě, jako okrasná rostlina na obrubách záhonů a hrobů.

Celá rostlina obsahuje silice, listy i značné množství vitaminu C.

Další léčivé byliny

šalvěj lékařská, máta klasnatá, pryšec skočcový


Další články

Čaj je potěchou nejen chuti, ale také zdraví.
Vitamin C neboli kyselina askorbová.
Pampeliška - smetanka lékařská
Rakytník řešetlákový je zdrojem vitaminu C a dalších zdraví prospěšných látek.
Kaki pochází z Číny.
Lékořice byla již v dobách našich předků oblíbeným léčivým prostředkem.
Islandský lišejník pukléřka islandská patří mezi léčivé rostliny.
Léčivý zelený čaj, který je tradičním nápojem zemí východní Asie.

Zázvor je koření, které je získáváno z oddenků rostliny zázvor pravý.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů