Pampeliška neboli smetanka lékařská je úporný plevel i léčivá bylina.
Myslím, že se mezi námi snad ani nenajde někdo, kdo by neznal pampelišku. V jarních měsících se pampeliškami rozsvítí většina našich luk, kdejaký trávník, mez, sad a jiné kousky zeleně. Pampeliška, správným botanickým názvem smetanka lékařská, má z každého květu velké množství semen, která se snadno šíří větrem, takže ji můžeme nalézt na mnoha nejrůznějších místech. Navíc je to úporný plevel, který se rozmnožuje nejen semeny, ale také vegetativně, z každého kousku v záhonu zapomenutého kořene vyroste nová rostlina.
Pro své léčivé účinky se sbírá kořen i list. Kořeny se musí opatrně vyrýt ještě před rozkvětem rostliny časně zjara, kdy obsahují největší množství účinných látek. Nepoškozené kořeny se omyjí od zeminy a usuší přirozeným teplem.
Smetanka lékařská obsahuje inulin, což je rostlinný polysacharid, vyskytující se u některých rostlin čeledi Asteraceae. Hořčiny obsažené v rostlině jsou příčinou hořké chuti listů a podporují vylučování trávicích šťáv. Kromě toho je smetanka lékařská bohatá na obsah vitaminu C a minerálních látek.
Ve starém Řecku a Římě se šťávou z pampelišek odbarvovaly pihy, známá a používaná byla i v arabské medicíně. V Evropě se odpradávna používala při onemocnění jater a žlučníku. Dnes se používá především ve směsích s jinými bylinami ve žlučníkových čajích a v čaji pro diabetiky.
V některých evropských státech se smetanka lékařská pěstuje a používá se do různých zeleninových salátů. Listy pěstovaných rostlin se bělí nebo přímo pěstují ve tmě, aby zůstaly bílé, neboť v tomto stavu ještě neobsahují hořké mléko. Stejného výsledku je možno dosáhnout i na zahrádce - rašící pampelišky stačí něčím překrýt, například obyčejnou dřevěnou bedničkou.
Chutný pampeliškový salát si ovšem můžete připravit i z mladých zelených lístků. Listy pampelišek dobře omyjte a nadrobno nakrájejte, případně můžete přidat i nadrobno nakrájený hlávkový salát. Poté je zalijte předem připravenou zálivkou a nechte odstát přes noc v chladu. Zálivku si připravíte z kysané smetany, kterou promícháte s bílým jogurtem, přidáte špetku jemně mletého pepře, sekanou pažitku, několik kapek citronu a podle chuti osolíte.
Když pampelišky rozkvetou, můžete si připravit pampeliškový med. Natrhejte přibližně 250 pampeliškových květů, vyperte je v čisté vodě a okapané přelijte 1 litrem vody. Přidejte trochu citonové kůry, případně nakrájený citron a na čtvrt hodiny uveďte do varu. Odvar nechte přes noc odstát. Druhý den jej přes plátno sceďte a na 1 litr přidejte 80 dkg cukru. Cukr nechte rozpustit, pampeliškový med slijte do lahví a uzavřené láhve sterilizujte.
Další články
Klanopraška čínská má povzbuzující účinky.
Chuť je jedním z lidských smyslů.
Čaj je potěcha smyslů.
Med je pochoutka z včelích úlů.
Vitamin C, okolo kterého existuje z minulosti řada mýtů.
Léčivý zelený čaj - Asiaté denně vypijí mnoho šálků zeleného čaje.
Opuštěná pískovna se může stát útočištěm různých druhů rostlin a živočichů.
Koupel pro očistu těla.
Choroše v naší přírodě
První předpověď počasí byla realizovaná britským fyzikem Lewisem Fry Richardsonem.
Jogurt prošel tisíciletým vývojem a dnes patří mezi základní potraviny.
Golfský proud a evropské mírné klima.
Tradiční čínská medicína
Potraviny a zdravá výživa
Magic the Gathering - tajemství úspěchu hry Magic the Gathering.
Virová hepatitida C