Oko

Léčivý zelený čaj

Zelený čaj je tradičním nápojem kultur východoasijských zemí. Podle vědeckých poznatků si pro své zdraví nemohli vybrat vhodnější nápoj.

Zelený čaj
Zelený čaj je tradičním východoasijským nápojem

V Číně nebo Japonsku se zelený čaj popíjí doslova po hektolitrech. Pro Asiaty je to součást jejich kultury, ale podle mínění lékařů si nemohli vybrat lepší nápoj. Zelený čaj totiž dokáže bránit vzniku nádorů, a možná dokonce i potlačovat jejich růst, pokud se již vytvořily.

Lékaři dlouho nevěděli, jak zelený čaj svých účinků dosahuje. Až italský odborník na nádorová onemocnění Spiridione Gabrisa z padovské univerzity při svém rozsáhlém výzkumu objevil v zeleném čaji molekulu označovanou jako Egcg. Tato molekula dokáže inhibovat (čili potlačit) enzymy, které dodávají nádorům výživu a rozvoj. Jinými slovy, znemožní nádorům přísun živin, potřebných pro jejich růst.

Molekula se ovšem musí v těle vyskytovat v dostatečném množství. Asiaté denně vypijí mnoho šálků zeleného čaje. Zelený čaj sice obsahuje velké množství kofeinu (i když menší než čaj černý), ale nevzbuzuje závislost a nemá nepříznivé vedlejší účinky, jaké se mohou případně projevit při konzumaci čaje černého (nespavost, nesoustředěnost).

Lékaři si uvědomují, že v evropské a americké kultuře není pití zeleného čaje tak populární. Proto je jejich dalším cílem získat Egcg "čistou" nebo chemickou cestou, aby se mohla do těla dostávat jiným způsobem než s čajem. Poté přijdou na řadu klinické testy. Takže ještě dlouho nebude taková látka k dispozici. Nemluvě o skutečnosti, že chemicky vyrobená Egcg může mít vedlejší účinky, bude jí potřeba velké množství, popřípadě nebude účinná. Proto je nejjednodušší alespoň občas zaměnit černý čaj za zelený. Mimochodem, po jídle je to skvělý nápoj, protože pomáhá trávení a brání vzniku zubního kazu.


Další články

Čaj je potěcha smyslů, která v parných letních dnech osvěží a v zimě zahřeje.
Čaj Darjeeling patří k nejkvalitnějším a nejproslulejším čajům na světě, je možné ho koupit jako čaj černý i zelený. Zelený čaj Darjeeling je typický svou příjemně nakyslou chutí.
Čaj se vrací u mladých bohatých Číňanů do obliby.
Japonsko opět září a jeho ekonomika ožívá.
Horečka jako lék

Zelený čaj neprošel při svém zpracování fermentací.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů