máta klasnatá (Mentha spicata) je silně vonná aromatická bylina, používaná při onemocněních horních cest dýchacích, břišních potížích a jako přísada koupelí při léčbě revmatismu a kožních vyrážek.
Máta klasnatá. Při vodních tocích, na loukách a často i na rumištích rostou planě 0,5 až 1 metr vysoké, silně aromatické byliny s křižmostojnými listy a hustým koncovým květenstvím z drobných špinavě fialovorůžových květů. Patří do rodu máta - Mentha - a jak pyskatá květní koruna naznačuje, do čeledi hluchavkovitých. Některé druhy pocházející z jižní Evropy se zejména v minulosti v našich zemích pěstovaly a používaly k přípravě čajů a jako byliny léčivé.
Máta klasnatá je silně vonná, víceméně lysá aromatická bylina s lodyhami přímými, v dolní části načervenalými, až 1 metr vysokými, často větvenými. Listy jsou téměř přisedlé, podlouhle vejčité až kopinaté, špičaté a po okraji mělce pilovité, kolem 5 cm dlouhé. Koncová klasnatá květenství se skládají z hustých lichopřeslenů u úžlabí kopinatých listenů. Květy jsou drobné, délky méně než 1 cm, na lysých stopkách a s lysými spodními částmi kalicha, koruna je červeně fialová. Plod je nahnědlá vejčitá tvrdka. Rostlina kvete od července do září.
Původní rozšíření máty klasnaté bylo patrně v jižní Evropě. Roste v pobřežních houštinách, v příkopech a na vlhkých úhorech od nížin až do vyšších poloh, ale je druhem teplomilným. U nás ve volné přírodě není příliš hojná a zřejmě je pouze zplanělá. Dříve se dosti hojně pěstovala v zahrádkách, podobně jako její kříženec s mátou vodní (Mentha aquatica), nazývaný máta peprná (Mentha piperita). V zahradách se nyní již téměř nepěstuje, v některých však dosud přežívá jako plevel. Sušené listy všech výše jmenovaných mát včetně máty klasnaté se používají k přípravě čajů, které mají příjemnou vůni a chuť. Mají také léčivé účinky, používají se při onemocnění horních cest dýchacích, břišních potížích a také jako přísada do koupelí při léčení revmatismu a kožních vyrážek.
Další léčivé byliny
náprstník červený, brutnák lékařský, pryšec skočcový, čechřice vonná
Další články
Čaj je potěcha smyslů.
Vitamin C
Med využívají tradiční recepty při výrobě perníku.
Rakytník řešetlákový obsahuje v hojné míře vitamin C.
Mrtvé moře, jehož slaná voda má léčivé účinky při kožních chorobách.
Golfský proud udržuje v Evropě mírné klima.
Lišejníky jsou tvořeny houbou a řasou, žijícími v symbióze.
Pampeliška - smetanka lékařská
Léčivý zelený čaj, který je tradičním nápojem zemí východní Asie.
Islandský lišejník pukléřka islandská patří mezi léčivé rostliny.