Oko

Jak zastavit poušť

Mauretánie je jednou z nejchudších zemí světa. Nedostatek vody a neustálý postup pouště zde vytvářejí velice tvrdé životní podmínky.

Poušť duna
Nedostatek vody a neustálý postup pouště vytváří v poušti velice tvrdé životní podmínky.

Někteří lidé odcházejí do jiných oblastí. Jiní bojují se suchem vlastními silami. Takový je i případ vesnice Bumdeid. Nachází se v úzkém pásu mezi dvěma řetězci hor a je neustále vystavena poryvům písečných bouří. Duny se každým rokem přibližují o šest kilometrů. Dříve byla poušť tak blízko, že se lidé ráno probouzeli s dveřmi zavalenými pískem. Dnes je chrání úzký pruh řídkého stromového porostu.

Začali jej před patnácti lety vysazovat tlamidští mniši, kteří se zde usadili už ve třicátých letech minulého století. Podle nich je to jediná možnost, jak zastavit postup pouště. Nebylo to jednoduché, ale nakonec se vesničané ke snažení tlamidských mnichů přidali.

Dnes se podílejí na vysazování nových stromů i na stavbě hráze, která zásobuje vodou více než 500 lidí. V období dešťů zaplaví údolí vody Karakora, jednoho z mála sezonních přítoků řeky Senegal. Mizí stejně rychle, jako se objevuje. Proto mniši už od roku 1943 stavějí malé nádrže na zadržování vody.

Jujuba a arabská guma pomáhají zastavit poušť

Když v sedmdesátých letech minulého století přišla velká sucha, obyvatelé některých oblastí byli nuceni k hromadnému exodu. Abdalláh Uld Ahmed Sidi ale odmítl své pozemky opustit. Napadlo ho obehnat půdu valem ze suchých trnitých keřů a chránit tak stromy zvané cicimek jujuba, které pěstoval, před zvěří i postupem pouště.

Část výnosu z prodeje jujubových plodů, které mají mimo jiné vynikající projímavé účinky, investoval do rozsáhlých opatření proti postupujícím dunám. Obyvatele okolních vesnic platil za sázení stromových porostů a hloubení nádrží na vodu.

Abdalláhovým příkladem se inspirovaly i další vesnice. Například ve vsi Leimreiveg obnovili produkci arabské gumy. Tato surovina se získává z některých druhů akácií a patří mezi žádané produkty, které se vyvážejí z Mauretánie do zahraničí. Podle odborníků má arabská guma slibnou budoucnost, protože se hojně využívá v potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Dříve se tato na vzduchu tuhnoucí šťáva dobývala ze stromů pomocí obyčejné sekery. Dnes jsou k dispozici zařízení, která zvyšují životnost akáciových stromů a umožňují i několik sklizní arabské gumy do roka. A poušť přitom nepostupuje.


Další články

Voda je vzácná nejen na poušti.
Písek pokrývá mořské břehy, dna oceánů, jezer i řek, pouště a hory.
Písečné duny v Čechách a na Moravě - Písečné duny je možno najít i v České republice.
Poušť Namib je svým stářím osmdesát milionů let nejstarší pouští světa.
Kyselé deště a oteplování - vzájemná souvislost těchto dvou fenoménů.
Poušť Gobi je jedna z největších a nejméně prozkoumaných pouští na světě.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů