Oko

Ochechule opravdu přítulné

Ochechule

Námořníci odedávna tvrdili, že mořské panny neboli sirény jsou krasavice neobyčejně přítulné, ba dotěrné, které zavádějí námořníky svým lahodným zpěvem a tělesnými půvaby do záhuby. Skutčnost je poněkud odlišná, sirény nejsou půvabné vodní víly a zvuky, které vydávají, nelze považovat za neodolatelný zpěv a už vůbec nesvádějí zbloudilé námořníky. Leč při bližším prozkoumání je třeba uznat, že sirény neboli ochechule jsou zvířátka neobyčejně milá, která se nechají snadno ochočit. Leckdy ke své škodě.

Způsob života a povahu se podařilo nejlépe prozkoumat u kapustňáka širokonosého (Trichechus manatus), který obývá mělké prohřáté vody kolem pobřeží Střední a Jižní Ameriky a zasahuje až na Floridu. Zdejší populace ochechulí se těší ochraně, a to nejen pro velkou vzácnost výskytu a ohrožení vyhubením, ale také proto, že tito jediní býložravci mezi vodními savci spotřebují obrovská množství vodních rostlin, mimo jiné i obávaného "vodního hyacintu". Výzkum ochechulí v teplých čistých vodách Karibského moře, Mexického zálivu a teplé části Atlantiku není nepříjemný, naopak. Nevyžaduje ani zvláštní potápěčské umění, protože ochechule jsou živočichy mělčin a s oblibou se zdržují těsně pod hladinou. Na to mnohé z nich doplácejí životem - často je totiž zasáhne lodní šroub malých i větších plavidel a způsobí jim těžká zranění.

Kapustňáci i jiné ochechule nemají věru mnoho důvodů k důvěře ve člověka. Lidé je odedávna lovili pro chutné maso a dodnes se leckde ještě nedokázali vypořádat s pytláky. Ani s čluny, sítěmi a podobnými lidskými zařízeními nemají sirény dobré zkušenosti, ale přesto na lidi nezanevřely a rozhodně se jim nevyhýbají. Naopak, zvědavě si prohlížejí každý nový předmět a rády využívají všech pro ně výhodných lidských zařízení. Například v zimě už nevyhledávají jen Crystal River, kde vyrážejí ze dna teplé prameny, ale se stejnou chutí přezimují nedaleko elektráren a jiných podniků, které vypouštějí do řek teplou odpadní vodu.

Styky ochechulí s vědeckými pracovníky jsou opravdu srdečné. Ochechule klidně strpí fotografování, filmování, prohlídky, nechají si na ocasní ploutev připevnit lehkou vysílačku, pomocí které zoologové sledují jejich potulky, a dokonce se svými přáteli potápěči laškují. V zajetí jsou ochechule neobyčejně mírné a přítulné a dovolí člověku dokonce i zasahování do rodinného života. Za mírnou úplatu hlávkou salátu poskytne samice i trochu mléka osiřelému ochechulátku.


Další články

Sluneční brýle poskytují ochranu proti škodlivým účinkům slunečního záření.
Mořské sirény, pro něž jsou ochechule vzorem, jsou součástí námořnické mytologie.
Těstoviny různorodých tvarů patří mezi tradiční recepty italské kuchyně.
Vitamin C, okolo kterého vznikla v minulosti celá řada mýtů.
Voda které je na mnohých místech nedostatek.
Dvojčata a jejich pravidelná setkání v americkém městečku Twinsburg.
Koupel je pro lidi, stejně jako pro ochechule, příjemným zážitkem.
Mléko je produktem mléčných žláz savců.
Mrtvé moře je slané jezero ležící na Blízkém východě.
Golfský proud udržuje evropské mírné klima.
Masožravé rostliny se stávají smrtícími pastmi pro řadu druhů hmyzu.
Med využívají tradiční recepty na výrobu perníku.
Řeka Ganga je nejposvátnější řekou Indů.
Magic the Gathering - příznivce hry Magic the Gathering lze po celém světě počítat na miliony.

Hra Doom se stala herní legendou v žánru FPS.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů