Prvosenka jarní, primulka neboli petrklíč patří k nejznámějším jarním bylinám. Tato trvalka kvetoucí od dubna do května je rozšířena na lukách a stráních bohatých na vápník. Ve vyšších chladnějších polohách pak roste její příbuzná prvosenka vyšší. Od prvosenky jarní se liší nejen vyšším stvolem, ale také tmavšími květy a trubkou, kterou má téměř dvakrát delší než kalich.
Petrklíče jsou u nás částečně chráněné, což znamená, že se nesmí poškozovat jejich podzemní část. Jako léčivá bylina se z nich sbírá pouze květ i s kalichem (u obou druhů) a to co nejopatrněji, abyste nepoškodili zbylou část rostliny. Také na sušení je petrklíč poměrně choulostivý, musíte ho sušit ve stínu, přirozeným teplem, nejlépe na suché vzdušné půdě, a teplota při sušení nesmí přesáhnout 40 °C. Květy musí mít i po usušení původí žlutou barvu, vonět po medu a mít mírně nasládlou chuť.
Účinné látky, které obsahuje petrklíč, jsou saponiny - látky, které protřepáváním s vodou pění podobně jako mýdlo (sapo - latinsky mýdlo). Svým účinkem usnadňují odkašlávání, sušené květy jsou proto součástí čaje proti kašli. Ve farmaceutickém průmyslu se často používají i čisté izolované látky, které jsou účinnými složkami celé řady přípravků proti kašli.
Proti kašli si můžete i sami doma uvařit chutný čaj. 10 g sušených květů přelijete šálkem vřelé vody a necháte 20 minut luhovat. Pije se dvakrát denně. V některých krajích se odvar z petrklíčových květů používá i v kosmetice. Připravíte jej stejným způsobem jako čaj. Použít jej lze buďto k propláchnutí vlasů po umytí, jsou pak jemnější, lesklé a voní po medu, nebo jím lze ošetřovat jako pleťovou vodou mastnou pleť s ucpanými póry.
Další články
Barvy a jejich vliv na lidské vnímání.
Čaj je potěcha smyslů.
Tradiční čínská medicína
Vitamin C a jeho účinky.
Chuť je jedním z lidských smyslů.
Med je používán při výrobě perníku.