Oko

Náprstník červený - host v naší přírodě

Náprstník červený
Náprstník červený - přirozeně se vyskytující druhy mají obvykle řidší květenství a menší květy než okrasné zahradní formy

Poměrně často můžeme dnes v našich lesích, zejména na horách, nalézt statný náprstník červený (Digitalis purpurea) s četnými květy podoby zvonkovitých náprstků, růžových až červených, uvnitř koruny tmavě puntíkovaných. Tato dvouletá bylina (v prvním roce se vyvíjí listová růžice, druhým rokem náprstník červený kvete a plodí) je na většině našeho státního území poměrně novým hostem. Až od konce devatenáctého a začátku dvacátého století můžeme pozorovat postup tohoto původem západoevropského druhu směrem na východ. Dochází k němu jednak samovolně - na lesních světlinách rozrytých různými pracemi nachází náprstník červený vhodné existenční podmínky, jednak mu napomohlo pěstování náprstníku červeného na venkovských zahrádkách, a to nejen jako okrasná květina. Náprstník červený je významná léčivá bylina, již v lidovém léčitelství používaná jako "král léků srdečních". A ze zahrádek se mnohdy rozšířila do volné přírody.

Podobných zplanělých druhů u nás najdete celou řadu. Patří mezi ně i mnohá koření a léčivky, dnes již téměř zapomenuté, avšak kdysi pěstované v zahrádkách našich babiček a prababiček.

Další léčivé byliny

máta klasnatá, šalvěj lékařská, tymián obecný, saturejka zahradní
routa vonná, brutnák lékařský, pryšec skočcový, čechřice vonná


Další články

Korejský ženšen je lékem tradiční čínské i korejské medicíny.
Čaj je potěcha smyslů.
Svatý grál je součástí evropské mytologie.
Spirála je tvar, který rostliny v hojné míře využívají
Dymnivky obohacují bylinné patro našich listnatých hájů.
Český král Václav IV vládl v bouřlivé době na přelomu čtrnáctého a patnáctého století.
Tradiční čínská medicína - jaké jsou principy a postupy, které používá.
Kokosová palma je pro obyvatele tropického pásma důležitou rostlinou.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů