Oko

Podběl lékařský pro domácí lékárnu

Jak sbírat a upravovat k použití podběl lékařský.

Podběl lékařský
Podběl lékařský - květy a listy

Již od března rozkvétá žlutými květy jedna z našich nejhojnějších jarních léčivých bylin - podběl lékařský. Tuto vápnomilnou rostlinu můžete najít na těch nejméně udržovaných místech - na rumištích, v příkopech cest a silnic, na železničních náspech. Z rostlin se pro své léčivé účinky sbírají květy a listy. Květy se sbírají za suchého počasí, a to tak, že se odtrhávají celé květní úbory bez stopek. Také si dejte pozor, abyste nesbírali květy již odkvetlé.

Hlavními účinnými látkami v podbělu lékařském jsou slizy - polysacharidy, které ve studené vodě bobtnají a tvoří gely. Velice účinně zmírňují mechanické dráždění tvorbou slizového povlaku, a proto vám nejlépe poslouží při onemocnění horních cest dýchacích.

Nejšetrnějším způsobem úpravy podbělu je macerace - vyluhování za studena. Dvě kávové lžičky usušených květů (po usušení musí zůstat žluté) přelijeme šálkem vody a necháme luhovat 12 hodin. Po této době výluh scedíme a případně ohřejeme na teplotu 25-30 °C. Je také možno uvařit podbělový čaj, jeho léčivé účinky nejsou tak výrazné, podbělový čaj oslazený medem je však velice chutný. Čaj uvaříme následujícím způsobem: lžičku sušených podbělových květů přelijeme šálkem vřelé vody a necháme několik minut luhovat.


Další články

Čaj je potěcha smyslů i zdraví.
Med využívají tradiční recepty na výrobu perníku.
Léčivý zelený čaj je tradičním nápojem asijských národů.
Pitná voda z mořského dna, kde se nacházejí podmořské prameny.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů