Oko

Žďákovský most

Žďákovský most přes řeku Vltavu je posledním nýtovaným mostem na území České republiky, další už byly svařované. Délka Žďákovského mostu činí 542,91 m. Hlavní oblouk o rozpětí 379,6 m podpírá konstrukci, po níž vede dvouproudá silnice ve výšce 50 m nad hladinou Orlické přehradní nádrže.

Žďákovský most
Letecký pohled na Žďákovský most

Návštěvu jihočeského zámku Orlík mnozí spojí s možností prohlédnout si nedaleký Žďákovský most, který umožňuje silniční spojení mezi Táborem a Plzní. O postavení mostu přes hluboké údolí se uvažovalo již ve čtyřicátých letech. Ke stavbě však nedošlo. Když vybudováním Orlické přehrady stoupla v místech dnešního mostu hladina o mnoho metrů, musely být původní návrhy na překlenutí řeky přepracovány.

Žďákovský most se začal stavět v roce 1957 a se čtyřletou přestávkou během stavby byl dokončen roku 1967. Dosahuje bez 9 centimetrů celkové délky 543 metrů, čímž překonal do té doby nejdelší most tohoto typu - Duhový most pod Niagarskými vodopády. Jeho jediný dvoukloubový plnostěnný ocelový oblouk má mezi pilíři rozpětí 379,6 metrů. Samotný oblouk váží 3100 tun. Stojíme-li uprostřed Žďákovského mostu, je hladina Orlické přehrady 50 metrů pod námi.

Po napuštění Orlické přehrady zmizela obec Žďákov u Chrástu, podle níž byl most pojmenován, pod hladinou. Zaplavená vesnice bývala důležitou zastávkou vorařů. Bylo zde kotviště vorů, pila a nakládalo se zde i zboží pro Prahu - obilí, ovoce, dřevo a žula z blízkých lomů v Kozárovicích. Žďákovský most je elegantní stavba, která se stala neodmyslitelnou součástí krajiny v okolí Orlíku.

S výjimkou roku 1998, kdy prošel rozsáhlou opravou, je Žďákovský most v nepřetržitém provozu.


Další články

Historie pily a pilových kotoučů.
Těstoviny neodmyslitelně patří k italské kuchyni.
Čaj je potěcha smyslů.
První předpověď počasí
Med je pochoutka ze včelích úlů.
Mlýnské kameny a jejich funkce.
Javorový sirup je specialita z mízy kanadských javorů.
Dvojčata a jejich pravidelná setkání.
Kruhy v obilí jsou dosud nevysvětleným fenoménem.
Mohyla míru Slavkov připomíná bitvu, která se zde kdysi odehrála.
Svatý grál je součást evropské mytologie.
Niagarské vodopády jsou nejmohutnější vodopády severoamerického kontinentu.
Golfský proud udržuje v Evropě mírné klima.
Pí - Ludolfovo číslo a jeho výpočet.
Magic the Gathering - tajemství úspěchu hry Magic the Gathering.
Jak byl objeven hrad Vízmburk

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů