Oko

Kde můžete potkat na ulici vlak

Vlak Molli Bad Doberan
Ve městečku Bad Doberan můžeme v ulicích potkat vlak.

Uvidět na živé městské ulici tramvaj není nic neobvyklého. Objeví-li se však na kolejích zasazených do městské dlažby vlak s parní lokomotivou, to už není tak běžné. S touto zajímavostí se můžete setkat na severu Německa.

Úzkorozchodná železnice spojuje městečko Bad Doberan, ležící na hlavní trati Rostock-Schwerin, s přímořskými lázněmi Kühlungsborn na baltském pobřeží. Původně byla otevřena roku 1886 v délce 6,5 km a vedla z Bad Boberanu přes Heiligendammer do Eisenbanu a roku 1910 poté v celé délce 15,4 km se sedmi stanicemi, jak je v provozu dosud. Dráha je neustále využívána zejména turisty a lázeňskými hosty. Zajímavostí je nejen provoz parními lokomotivami řady 99, ale také vedení dráhy v Bad Doberanu po jedné z městských ulic. Vlak projíždí po ulici, neustále vyzvání zvonem na lokomotivě a zastavuje u chodníku na zastávce v Goethově ulici jako obyčejná tramvaj. Jízdu sledují desítky zvědavců až do chvíle, kdy souprava sedmi vozů zmizí mezi loukami a pastvinami Meklenburska.

Na nádraží v Kühlungsbornu je vybudováno malé muzeum této dráhy o rozchodu 900 mm, nazývané Molli, ve kterém jsou vystavena některá stará technická zařízení včetně původního nákladního vagonu.


Další články

Brněnské historické tramvaje jsou chloubou tohoto města.
Grand Canyon USA, nad jehož hlubinami se klene Skywalk, zvaný též nebeský chodník.
Parní lokomotivy na Kubě kde jsou dosud v provozu historické skvosty.
Těstoviny různorodých tvarů patří mezi tradiční recepty italské kuchyně.
Mrtvé moře je jezero jehož voda má vysoký obsah soli.
Asertivita v různých životních situacích.
Skywalk - nebeský chodník nad Grand Canyonem v Arizoně.
Turecké lázně hammam jsou oázou klidu a odpočinku.
Luxusní historické vlaky v Indii.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů