Oko

Vánoční rostliny

K vánocům patří nejen tradiční vánoční stromek, ale i živé květiny, vánoční kaktusy a také typické rostliny, které se staly jejich symbolem - jmelí, cesmína a břečťan.

Jmelí
Jmelí je oblíbená vánoční rostlina i v našich zemích.

Všechny uvedené rostliny (jmelí, cesmína i břečťan) skrývají hlubokou vánoční symboliku. Jsou symbolem vítězství života nad zimním spánkem či umíráním. Jsou schopny přežít i v nejhlubších mrazech. Zazářit v pustém zimním lese svěžími listy a rudou, nebo naopak matně opálovou barvou bobulí.

Jde o vždyzelené rostliny, které musí nejen odolat mrazům, ale také se ubránit býložravcům. Rostou v lesích a na prostranstvích, kde převládají opadavé stromy. Ty jsou v zimě holé, a tak se tyto rostliny stávají vynikajícím lákadlem pro zvěř z širokého okolí.

Cesmína

Cesmína je typicky vánoční rostlinou zejména v anglicky mluvících zemích. Nesmí chybět ve vánoční výzdobě domů ani v adventních věncích.

Cesmína (Ilex) má buďto vytrvalé, nebo opadavé listy. Ty vytrvalé mají dokonale vyvinutou obrannou strategii. Jsou pevné a kožovitě tuhé, aby přežily mrazy. Jejich jakoby navoskovaný povlak je chrání před ztrátami vody v době, kdy voda v zemi zamrzá. Na okrajích jsou ostnatě pichlavé. Vypadají krásně, ale již první pokus ukousnout je zvířata varuje. Dokáží způsobit v tlamě nepříjemná zranění.

Pro rostliny je značně namáhavé takové ostny "vyrobit". Pro cesmínu je to otázka přežití, protože je to poměrně nízký keř, k němuž se každé zvíře pohodlně dostane. Potřebuje zvláštní ochranu, jinak by už po několika prvních dnech zimy neměla ani list.

Ostnité bodáky připomínají trny, ale jsou účinnější, protože nejsou na větvičkách, nýbrž přímo na listech. Mají je pouze ty rostliny cesmíny, které jsou stále zelené. Ty jsou také okrasou vánoční výzdoby. Opadavé druhy, které žijí v Severní Americe a v Asii, žádnou zvláštní ochranu nepotřebují, a nemají proto ani typické bodáky.

Cesmína

Břečťan

Tato vždyzelená popínavá rostlina o Vánocích obtáčí zábradlí schodišť a vine se po stěnách britských domů.

Brání se jinak než cesmína. Zvěři nechutná, protože její listy obsahují řadu toxinů. Listy jsou střídavé, neopadavé, kožovitě tuhé a jsou dvojího druhu: dlanitě laločnaté na nekvetoucích výhonech a celokrajné, zašpičatělé na terminálních a kvetoucích výhonech.

Protože je to popínavá rostlina, trčí listy v pravém úhlu do stran od hlavního stonku, aby nachytaly co nejvíce světla. V okamžiku, kdy se rostlina vyšplhá až na vrchol stromu či zídky nebo začne kvést, listy mění tvar a uspořádání.

Břečťan

Jmelí

Tato oblíbená vždyzelená rostlina je velmi rozšířena jako vánoční ozdoba nejen v Británii, ale i u nás. Žije poloparazitickým způsobem v korunách stromů - nejčastěji na borovicích, ale i na jiných jehličnatých či listnatých stromech, například na dubech. Podstata jejího způsobu života spočívá v tom, že ze svých hostitelů odčerpává vodu i živiny, ale syntézu si provádí sama. Protože parazituje na vodě hostitelských stromů, má jí přebytek a nemusí s ní šetřit. To vysvětluje, proč jmelí nemá silné voskovité listy jako cesmína, která si šetří vláhu na dobu, kdy voda v zemi zamrzá.

Tvar listů jmelí se velmi liší podle podmínek, v nichž rostlina žije. Jmelí je schopné vytvořit si mimikry podle hostitelské rostliny. Jde zejména o ty druhy, které rostou v Austrálii a na Novém Zélandě. Více než polovina z nich má podobné listy jako jejich hostitel. Například jmelí rostoucí na eukalyptu napodobuje eukalyptové listy, zatímco jmelí na stromě s listy ve tvaru jehlic, bude mít jehlicovitý tvar listů.

Vědci nabízejí řadu hypotéz vysvětlujících fakt, proč tomu tak je. Přesvědčivé důkazy však zatím neexistují. Jedna hypotéza hovoří o tom, že jmelí si ze svých hostitelů bere určité hormony, které poté ovlivňují tvar jeho listů. Jiná tvrdí, že jde o mimikry, aby uniklo pozornosti. Druhá verze má více přiznivců. Takto se chová jmelí zejména v Austrálii, kde musí čelit zvířatům žijícím na stromech - vačicím a lenochodům. Je velmi chutné, výživné a zvířaty vyhledávané, protože jeho listy obsahují značné množství dusíku. Je to jeden z mála případů, kdy je tvar listů ovlivněn obranou před konzumenty. Dalo by se říci, že mimikry je inteligentní akce, kterou jmelí podniká pro svou záchranu.

Na severní polokouli je situace odlišná. Nejsou zde známy žádné případy, kdy by jmelí napodobovalo listy svých hostitelů. Nebylo by to účelné. Stromy jsou zde většinou opadavé, v zimě holé a jmelí je vidět zdaleka. Žádné mimikry by je nezachránilo. Bylo by to plýtvání energií.

Jmelí

Vánoční rostliny

Cesmína, jmelí a břečťan si dokázaly vybojovat právo na život i v nejtvrdších podmínkách. Uměly se přizpůsobit a ubránit. Proto se staly symbolem vánočních svátků. Nejkrásnější jsou v původní podobě - zelené s bílými nebo rudými plody.


Další články

Rostliny a lidé ve vzájemném soužití.
Čaj je vzpruhou těla i potěchou smyslů.
Hořící strom je také znám pod názvem africký tulipánový strom.
Královna bulharských borovic Bajkuševa mura.
Koupel je pro člověka čas odpočinku i očisty těla.
Voda jejíž nedostatek má na některých místech planety nepříznivé následky.
Med je součástí některých tradičních vánočních pokrmů.
Planety a rostliny - značky planetární abecedy přiřazené k rostlinám.
Barvy vyvolávají v lidech nejrůznější pocity.
Čaj Darjeeling patří k nejkvalitnějším a nejznámějším čajům na světě.
Němečtí vědci plánují naklonovat dokonalý vánoční stromek a splnit představy zákazníků.
Kokosová palma je pro obyvatele tropického pásma nepostradatelnou rostlinou.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů