Oko

Kormoráni

Kormoráni - létající rybáři.

Kormorán
Kormorán sušící si peří

U nás se podívaná na kormorány naskytne jen velmi vzácně. Nad vodou se náhle objeví černý pták, zdánlivě ztěžka veslující křídly, a za ním druhý, třetí ... Dosednou na vodu a začnou se potápět.

Kormoráni jsou skvělí rybáři a velcí žrouti ryb, které vydrží lovit celé hodiny. Poté se však musejí věnovat jiné činnosti - sušení peří.

Na rozdíl od kachen, hus a jiných vodních ptáků, jejichž mastné peří voda nesmáčí, a mohou se tedy na vodě i pod vodou zdržovat celý den, péřový šat kormoránů se snadno promáčí. Kormoráni musí z vody ven, usadí se na nějakém pahýlu vyčnívajícím z vody nebo na příhodné větvi, roztáhnou svá široká křídla a nastaví je slunci. Nakrucují se a hledají nejvýhodnější polohu, aby co nejlépe využili teplých paprsků. Když peří proschne, věnují se dlouhou dobu jeho úpravě.

Kormoráni

Ornitologové řadí kormorány jako samostatnou čeleď do řádu veslonohých (Pelecaniformes) a věru, že si své české pojmenování zaslouží. Nohy kormoránů a jejich příbuzných jsou skutečně dokonalými vesly. Všechny čtyři prsty jsou spojeny širokou plovací blánou. Kormoráni se od jiných veslonohých liší i tím, že mají vnější prst nejdelší.

Známe celkem 29 druhů kormoránů, 24 z rodu Phalacrocorax, kam patří i kormorán velký, čtyři z rodu Haliëtor a jeden z monotypického rodu Nannopterum. Obecně platí, že kormoráni jsou ptáci společenští, kteří loví společně v hejnech a hnízdí v koloniích, ať už na stromech, v křovinách, v rákosí nebo na holých skaliskách. Největší ze všech příslušníků čeledi je kormorán velký, který žije i u nás, nejmenší kormorán, kormorán malý, kterého můžeme zastihnout na Balkáně. První je vysoký více než metr, druhý je zhruba poloviční. Ostatní kormoráni se svým vzrůstem pohybují mezi těmito dvěma druhy.

Zbarvení kormoránů je pozoruhodně jednotné. Převládá černá nebo téměř černá barva, zpravidla s krásným kovovým leskem. Kormoráni severní polokoule mívají nejvýše bílé skvrny, kormoráni jižní polokoule mají břicho a spodní část krku bílé. Tuto černobílou kombinaci si kormoráni vynahrazují pestrým zbarvením neopeřených částí těla. Okolí zobáku a očí, malého hrdelního vaku a nohou. Tyto partie u některých druhů září pestrými barvami od jasně žluté přes červenou, oranžovou až po různé odstíny modré. Zvláštností kormoránů je i výrazné zbarvení duhovky oka, což je u ptáků neobvyklé. Dalším ozdobným prvkem, kterým se kormoráni pyšní, zejména v době zásnub, je vztyčitelná péřová chocholka na temeni hlavy a zvláštní výrůstky při kořeni zobáku. Kormoráni jsou ptáci značně proměnliví, takže u mnoha druhů, zejména u těch, které žijí na izolovaných ostrovech, vznikají četné poddruhy.

Názor na význam kormoránů se mění. Původně byli tito ptáci pronásledováni a hubeni jako škůdci rybníkářství. Jen mořské druhy produkující guano se začaly poměrně brzy těšit ochraně. V poslední době však začal člověk chránit i jiné druhy těchto vodních ptáků.


Další články

Naši vodní a brodiví ptáci - vodní a brodiví ptáci, se kterými se můžeme setkat na území ČR.
Čaj je potěcha smyslů.
Voda je určující faktor pro život na Zemi.
Med je potravina, kterou lidé znají již od dávných časů.
Barvy vytvářejí nespočetné množství odstínů.
Javorový sirup je pochoutka vyráběná z mízy javorů.
Dvojčata - setkání dvojčat.
Galapágy jsou ostrovy plné zvláštních forem života.
Žlutí kanárci jsou produktem cíleného šlechtění.
První předpověď počasí v historii.
Evoluce oka - simulovaný vývoj oka.
Historie střešní krytiny, která je stejně stará, jako stavitelství samo.
Golfský proud udržuje v Evropě mírné klima.
Havajské ostrovy uprostřed Tichomoří.
Papouščí zobák je pozoruhodně univerzální nástroj.
Magic the Gathering - příznivce této hry lze na celém světě počítat po milionech.
Kdy zpívá slavík

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů