Oko

Více než dvě strany ve Spojených státech

Ve Spojených státech existuje politické spektrum mnohem pestřejší, než by se mohlo na první pohled zdát. Vedle Republikánské a Demokratické strany, které mají rozhodující vliv na dění v zemi, zde existuje na tři sta menších politických stran a sdružení.

Více než dvě strany ve Spojených státech - UNITY PARTY
Ve Spojených státech existuje politické spektrum mnohem pestřejší, než se traduje v evropském povědomí.

Je sice pravda, že většina z nich nemá šanci prosadit svého kandidáta do prezidentských veleb, ale určitý vliv jim přesto nelze upřít. Jejich sympatizanti mohou svými hlasy rozhodnout o budoucím prezidentovi, jak se stalo například v roce 1912, kdy nakonec zvítězil demokrat George Wilson. Voliči jeho protivníka byli totiž rozděleni na příznivce oficiálního kandidáta Williama Tafta a Theodora Roosevelta z Pokrokové strany. V roce 1996 se o post prezidenta ucházel i miliardář Ross Perot z Reformní strany a zkomplikoval tím šance na úspěch Boba Dolea, Clintonova soupeře.

Politické strany ve Spojených státech

Již v roce 1830 vznikla Protizednářská strana, která se snažila zamezit předpokládanému vlivu zednářské lóže. Existuje také značné množství extrémistických skupin levicového i pravicového zaměření, militantní strany etnických menšin a různých náboženství.

Svou stranu mají američtí nacisté (vznikla v roce 1958), anarchisté i komunisté. Komunistická strana Ameriky vznikla v roce 1918 a dnes má přibližně 12 000 členů. Členství lze získat i prostřednictvím internetu, stačí vyplnit formulář. Některé strany reprezentují dlouhé tradice americké nezávislosti a usilují o ochranu amerických zájmů (například Vlastenecká strana), jiné se naopak snaží vytvořit pro tu či onu menšinu nezávislý stát, ve kterém nebudou mít místo například běloši, jindy muslimové, židé nebo křesťané.

Existují i strany, které mají vysloveně recesistický charakter, ale v zemi, ve které se svoboda cení nade vše, má i jejich existence oprávnění. Americká strana pijáků piva například požaduje pro každého právo vstoupit do baru, posadit se a objednat si pivo.

Za nejpodivnější politickou stranu lze patrně považovat Reformní stranu Rosse Perota. V odporu proti dvěma silným stranám se v ní sjednotili pacifisté i zastánci mocenské politiky, tradiční křesťané i ochránci práv homosexuálů, přiznivci i odpůrci centralismu, rasisté i humanisté. Je-li americká demokracie v jistých ohledech nedokonalá, už jen existence takového uskupení může sloužit jiným zemím za vzor snášenlivosti


Další články

Islandský lišejník pukléřka islandská povzbuzuje činnost zažívacího traktu a působí protizánětlivě.
Irské pivo Guinness je v povědomí již nerozlučně spjato s Irskem.
Pravá nebo levá strana?
Minestrone je originální italský recept na zeleninovou polévku se vždy trochu odlišným složením.
Těstoviny různorodých tvarů patří mezi tradiční recepty italské kuchyně.
Havajské ostrovy patřící ke Spojeným státům se nacházejí v Pacifiku.
Javorový sirup je sladká pochoutka z kanadských javorových hvozdů.
Tetování v historii několikrát proniklo do evropské kultury a dnes slaví návrat.
Ovčí vlna byla ceněna v průběhu celé historie.

Vlajka Spojené státy americké s hvězdami a pruhy.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů