Oko

Irské pivo Guinness

Evropské pivovary to nemají lehké. Prodeje piva klesají nebo v lepším případě se drží na stejné úrovni. Výsadní postavení si udržuje světoznámé černé irské pivo Guinness. Nejen díky harfě na etiketě se stalo symbolem Irska, irským národním nápojem.

Pivo Guinness Guinness patří do kategorie stout. Jde o tmavé opalizující pivo, velmi suché, se silnou praženou chutí, hutné, výrazné, s typickou krémovou pěnou. Kdysi se užíval reklamní slogan Guinness vám prospívá. Dnes se už neužívá, nicméně výsledky vědeckých výzkumů jeho pravdivost potvrzují. Vědci z wisconsinské univerzity tvrdí, že půl litru tmavého piva typu Guinness denně výrazně snižuje riziko infarktu. Působí preventivně proti vzniku krevních sraženin podobně jako řadu let doporučovaný aspirin.

Pohled do historie piva

Historie piva sahá až ke starověkým civilizacím. Vyrábělo se už v Mezopotámii stejně jako ve starověkém Egyptě ze zkvašeného zrní, někdy také ze zkvašeného chleba. Pravděpodobně právě proto si vysloužilo přízvisko užívané v řadě zemí - tekutý chléb. Postupně se jeho výroba ustálila a začal se k ní používat především ječmen nebo pšenice. Pro výraznou chuť se přidávala směs bylin, která se lišila podle pivovarů. Teprve později přichází ke slovu chmel, který vytlačuje bylinnou směs, dodává pivu chuť a zároveň ho i konzervuje.

Irské pivo

Irské pivo se vyrábí z praženého ječmene. Už od středověku zde byly místní drobné pivovary. Původně největším pivovarem byl Cork Porter Brewery firmy Beamish & Crawford založený v roce 1792 v Corku. O něco později v roce 1856, také v Corku, vznikla firma Murphy Brewery Ireland, která začala vyrábět pivo typu porter, poněkud lehčí než stout, ale pro jeho výrobu používala rovněž ječmen, jako se používá pro stout. Trvalo téměř sto let, než se toto pivo dostalo na mezinárodní trh. O třicet let později v roce 1983 ho spolkl světoznámý Heineken.

Pivovar Guinness byl založen v Dublinu ve čtvrti St. James Gate v roce 1759. Během jediného desetiletí vyráběl tak kvalitní pivo, že prorazil i na velmi náročný anglický trh a stále více dodával na místní irský trh. Černé pivo Guinness se stalo irským národním nápojem. V roce 1933 dobylo na irském trhu první příčku a v roce 1889 se dostalo na první místo i na světovém trhu tmavých piv.

Pivo Guinness

Ani pivo Guinness ale neuniklo osudu, který potkal většinu pivovarů. Od roku 1997 je součástí britské mezinárodní společnosti Diageo. Její další piva - Tanqueray, Jose Cuervo a J & B stagnují. Guinness se stalo klenotem této společnosti. Dobývá další trhy zejména v Severní Americe a na africkém kontinentě.

Guinness samozřejmě rozsahem prodeje nedosahuje Heinekenu. A podobně jako jiné evropské pivovary má jeho vedení spoustu starostí, aby si dobrou pozici dokázala značka udržet. Ústřední pivovar starý 245 let je přímo v Dublinu a zřejmě i v budoucnu bude otravovat vzduch širokého okolí pachem praženého ječmene. Letos v dubnu zavřel Guinness řadu menších pivovarů, výroba se soustředí v Dublinu a zároveň se zvýší. Do června 2005 má vzrůst ze současných osmi milionů na 12 milionů soudků ročně. Jeden soudek představuje padesát litrů piva. Současně probíhá rozsáhlá modernizace, která znamená ztrátu pracovních míst. V posledních dvou letech propustil pivovar Guinness v Dublinu téměř polovinu zaměstnanců. Jejich počet se snížil z 270 na 144 a podstatně se změnila jejich poracovní náplň.

Přesné údaje Diageo neposkytuje, ale podle odhadů představuje Guinness základ úspěchu této společnosti. Vytváří zhruba 15 procent zisku, ale co je důležitější, jeho produkce a prodej mají stoupající tendenci. V současné době se už výroba zdaleka neomezuje jen na Dublin. Guinness se vyrábí v padesáti zemích světa. Nejnověji byl postaven pivovar na jeho výrobu v nigerijském Lagosu.

Nicméně Diageo má vážný důvod ponechat převážnou část výroby v Irsku. Jde nejen o tradici, ale především o nízké daně. V Irsku představují 10 procent ve srovnání s 34,5% na výrobu piva v Nizozemsku nebo 38,3% na výrobu piva v Německu.

Co dodat? Snad jen to, že pivo značky Guinness se dnes pije ve sto padesáti zemích světa a že si na něm pochutnávají takové celebrity jako Modonna, Matt Damon, Bono nebo Pierre Brosnan.


Další články

Černé perly
Vodka, jemný alkoholický nápoj, o jehož původu existuje několik teorií.
Med
Vývěsní štíty hostinců lákaly k dobrému jídlu a pivu.
Voda
Javorový sirup
Barvy ovlivňují náš život.
Keltové, mezi které patří Irové, byli v minulosti obyvateli velké části Evropy.
Čaj je vedle irského piva Guinness další možnou variantou, jak zahnat žízeň.
Tužka se vyrábí na principu známém od sedmnáctého století.

Čína a její kultura s tisíciletou tradicí.
RPG hry a hraní které usnadňují.
Vtipy na téma Chuck Norris s tímto hrdinou v hlavní roli.
Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů