Oko

Motorové pily

Motorová pila
Motorová pila je poháněna benzinovým motorem o obsahu 50-60 cm3.

Někdy můžeme v lese zaslechnout zvuk podobný motokrosovému motocyklu. Pochází však od nástroje ryze pracovního - motorové pily. I jinak má motorová pila s motocyklem ledascos společného. Je poháněna benzinovým motorem o obsahu 50-60 cm3. Karburátor má ovšem speciální - membránový, který dodává palivo do válce v jakékoli poloze. Další odlišností je zdokonalené zapalování, které umožňuje jednak snadné startování motoru pily, jednak ve srovnání s motocyklem až dvojnásobný počet otáček.

Motor motorové pily má startovací zařízení na boku, kde se pomocí lanka namotaného na prodloužené klikové hřídeli nahazuje. Chlazení neobstarává chladič, ale žebrování na kole setrvačníku, které funguje jako větrák. Každá motorová pila musí mít velmi dobrý výfuk s tlumičem. Hladina hluku je ovšem jen jedním z ergonomických a hygienických parametrů, které musí motorové pily splňovat. Důležité jsou také vibrace, které mohou u lesních dělníků způsobit i svalové onemocnění. Aby měly motorové pily vibrace co nejmenší, zavěšují je konstruktéři do gumových tlumičů - silentbloků. Kromě těchto hygienických parametrů je důležitý také řezný výkon v kubických metrech za hodinu a vybavení bezpečnostními prvky, mezi které patří například brzda řetězu.

Řetěz, který běží v drážce motorové pily, musí být neustále mazán, a proto je pila vybavena olejovým čerpadlem a nádržkou oleje. Lišta a řetěz tvoří společně řeznou soupravu, jejíž délku volíme podle druhu práce. Pro kácení stromů je výhodná delší lišta, není ale problém porazit strom téměř dvojnásobného průměru, než je délka lišty. Na odvětvovací práce je vhodnější lišta kratší, protože se s ní snáze manipuluje.

K broušení zubů řetězu je určen zvláštní kulatý pilník, a protože je nutno při broušení dodržovat správné úhly ostří, používají lesní dělníci vodítko, což je plechový přípravek, do kterého se pilník upne a na němž jsou správné úhly vyznačeny.

Při kácení pomocí motorové pily se postupuje obdobně jako při použití pily ruční. Důležité je správně zvolit směr pádu kmene, aby nepoškodil nějakou stavbu nebo předmět. Na této straně je třeba naříznout klín a z druhé strany o něco níž se vede hlavní řez. Směrem k naříznutí se obvykle nechává několik centimetrů dřeva neproříznutých. Pevným nebo roztažným hydraulickým klínem je pak možné strom skácet na decimetr přesně do vybraného místa. Zkušený dřevorubec nikdy nezapomene na to, že strom při pádu vysoko odskočí a mohl by osoby stojící v blízkosti vážně poranit. Proto opouští prostor kolem stromu směrem šikmo dozadu již v okamžiku, kdy začne strom padat.

Historie pily


Další články

Sluneční brýle spoluvytváří image svého nositele.
Harley-Davidson je motocykl, který taktéž vytváří image svého majitele.
Čaj je potěcha smyslů.
Parní lokomobila Přemysl je parní předchůdce dnešních traktorů.
Vitamin C je jedním ze základních vitaminů.
Javorový sirup je získáván z mízy javorů v kanadských lesích.
Stirlingův motor může mít před sebou ještě slibnou budoucnost.
Koupel pro čistotu i pohodu.
Magic the Gathering - tajemství úspěchu hry Magic the Gathering.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů