Oko

Petržel

Petržel je důležitou součástí receptů nejrůznějších kuchyní světa.

Petržel
Petržel nachází v kuchyni využití jako ozdoba jídel i koření.

První zmínky o petrželi pocházejí ze starého Říma z období třetího století. Gladiátorům údajně dodávala odvahu a sílu a později si ji oblíbil i císař Karel Veliký. Jako koření je zmiňována v římské kuchařské rukověti.

Petržel roste planě ve vyšších polohách Středomoří, odkud se přičiněním člověka rozšířila po celém mírném podnebném pásu. Od šestnáctého století jsou rozlišovány naťové a kořenové typy.

Petržel

Petržel (Petroselinum) je rod dvouletých rostlin z čeledi miříkovitých (Apiaceae). Pěstován je většinou jeden ze dvou nejrozšířenějších kultivarů petržel obecná kořenová nebo petržel obecná naťová.

Petržel obsahuje velké množství beta karotenu, vitaminy B a C a kyselinu listovou. Významnou účinnou látkou jsou silice, jejichž hlavní součástí je apiol, dále terpeny, felandren, cymol a pinen, z flavonoidů pak apiin a polyacetylen. Petržel je bohatým zdrojem draslíku, vápníku, manganu, železa, hořčíku a chloru. Významnými antioxidanty jsou flavonoid luteolin a organická sloučenina myristicin.

Využít lze celou rostlinu - kořen, listy i semena. V přírodní medicíně je využívána pro močopudné účinky jako diuretikum, uvolňuje křečovité stažení hladkého svalstva, upravuje činnost žaludku, podporuje trávení a působí proti nadýmání. Petržel je také považována za účinné afrodiziakum.

Petržel je možno využít jako ozdobu i jako koření. Je důležitou součástí receptů v nejrůznějších kuchyních světa. Přidává se do salsy chimichuri či do italského pesta. Do libanonského salátu tabouleh patří svazek jemně nasekané čerstvé hladkolisté petržele. Tu je možno použít na salát i samotnou, petržel s kadeřavými listy, zvaná kudrnka, může být nahořklá.

Při vaření ztrácí petržel značné množství cenných látek, které jsou obsaženy v jejích listech, proto je doporučena její konzumace v syrovém stavu. Zajímavou chuť dodá jídlům gremolata - petržel v kombinaci se stejným množstvím česneku a se špetkou citronové kůry. Přidává se zejména do italských jídel čtyři až pět minut před dokončením. Petržel má i další cennou vlastnost - dokáže osvěžit dech po konzumaci česneku či cibule.


Další články

Sluneční brýle jsou součástí image svého nositele.
Těstoviny jsou součástí mnoha receptů italské kuchyně.
Med je potravina, kterou lidé znají již odedávna.
Vitamin C, neboli kyselina askorbová.
Javorový sirup je sladká specialita z mízy kanadských javorů.
Tradiční čínská medicína má mnohatisíciletou tradici.
Cibule patřila již na jídelníček starých Sumerů.
Golfský proud udržuje v Evropě mírné klima.
Magic the Gathering - tajemství úspěchu této hry.
Korejský ženšen

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů