Oko

Dámské spodní prádlo

Tak běžná věc, jakou je dámské spodní prádlo, doprovází ženy již mnohá staletí. Na římských mozaikách ze třetího století je patrné, že již tehdy bylo dámské spodní prádlo používaným a známým jevem.

Dámské spodní prádlo v průběhu historie

Dámské spodní prádlo
Vedle nejrozšířenější bílé barvy se používá dámské spodní prádlo v různých odstínech a barvách.

Podle některých historiků znali spodní prádlo již lidé na počátku prvního tisíciletí. Dokládají to například fresky pocházející ze třetího a čtvrtého století našeho letopočtu, které byly nalezeny v sicilských vilách. Jsou na nich zobrazeny mladé dívky oděné do čehosi, co výrazně připomíná současné bikiny. Prádlo je však ještě starší. Dávné Římanky stahovaly své hrudníky pásy nazývanými fascia, aby své rozměry zmenšily. Nebo je alespoň zpevňovaly šerpou zvanou strophium, která sice nedělala tělo štíhlejším, ale alespoň formovala pevnou siluetu.

Naše prapraprababičky ovšem netoužily pouze po zmenšování oněch rozměrů, které tak přitahovaly pohledy jejich mužských protějšků, ale dávno před vynálezem "push-upek" chtěly na tyto partie upozorňovat.

V šestnáctém a sedmnáctém století například každá lepší dáma oblékala speciální vyztužené košilky či jupky, které měly za úkol ňadra zvednout, aby působila větším dojmem.

Poté přišla Velká francouzská revoluce a přinesla změnu dokonce i v tak triviální oblasti, jakou je nošení dámského spodního prádla. Ženy odhodily množství spodniček a košilek. Za císaře Napoleona vytvořily nový styl, kterému dnes říkáme empír. Pod průsvitné šaty z lehounkých materiálů se takové spodní prádlo ani nosit nedalo.

Jakmile se společnost uklidnila z revolučních bouří a znovu se stala konzervativní, vrátily se ženy k siluetě zdůrazňující ženskost. Nezbytností se stal korzet, krajkové spodničky, výrazně útlý pas - což přetrvalo až do počátku dvacátého století.

První skutečná podprsenka se zrodila ve dvacátém století, když ženy odložily korzety. Protože to bylo až po první světové válce, považuje se podprsenka za moderní vynález. Vynález, který se léty mění podle změn vnímání krásy ženského těla.

Dámské spodní prádlo v koloběhu změn

Každá doba měla svůj ideál krásy. Tomu se muselo přizpůsobit i dámské spodní prádlo, které pomáhá vytvářet základní siluetu. A tak zatímco v některých obdobích lidských dějin připomínalo složité architektonické konstrukce, v jiných dobách se takřka neuplatňovalo. Podíváme-li se však na vývoj prádla v průběhu desetiletí a staletí, zjistíme, že vše se neustále opakuje.

18. století
19. století
1920
1950
1960
1970
1990


Další články

Čaj je vzpruhou těla i potěchou smyslů.

Dobře uzrálý pu erh se vyznačuje specifickou chutí.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů