Oko

Zvuk jako zbraň

Firma American Technologies ze San Diega si nechala patentovat zařízení, které vysílá tenké, vysoce intenzivní paprsky zvukových vln. Dokáže zneškodnit útočníka, aniž by došlo k poškození okolních zařízení. Možná je to první skutečně účinná zbraň proti únoscům letadel.

Zvuk

Zařízení jeho tvůrci pojmenovali "tyčový řízený vysílač". Jeho základem je metr dlouhý válec o průměru čtyři centimetry vyrobený z polymerového kompozitu. Uvnitř válce je řada piezoelektrických disků, z nichž každý funguje jako malý reproduktor. Pokud je první disk na zadní straně válce zasažen elektrickým signálem, dojde k jeho přenosu, který je doprovázen tlakovou vlnou a zvukovým signálem. Zvuk se dostává v přesně určenou dobu k druhému disku, čímž se jeho amplituda zvětšuje. Takto zvuk postupuje ke konci tyče, kde je umístěna tryska. Z ní "vystřelí" zvuk o intenzitě 140 decibelů. Připomeňme, že hranice bolestivosti se u zvuku pohybuje mezi 120 až 130 decibely.

Hluší teroristé

Nejnovější verze vysílače by měla být schopna vydávat zvukové impulsy o frekvenci šest až osm kilohertzů, což by mělo zajistit účinnost zbraně na vzdálenost devadesáti metrů. Ředitel společnosti AT vyzkoušel kratší verzi akustické zbraně sám na sobě, a jak řekl, téměř jej poslala k zemi. Pokud by byla obrácena proti teroristovi v letadle, nezabila by jej, ale způsobila by nesnesitelnou bolest v uších, pravděpodobně provázenou několikahodinovými potížemi se sluchem.

Zvukové impulsy mohou také útočníka dezorientovat tím, že ochromí orgány vnitřního ucha důležité pro rovnováhu. Účinky zvukové zbraně nejsou u všech lidí stejné.

Nevolnost na počkání

Nezabíjející akustické zbraně bude třeba nejprve vyzkoušet v praxi. O účincích zvuku toho bylo již za posledních třicet let napsáno mnoho. Jak ukázaly testy, ne vše se zakládá na pravdě.

Soudilo se například, že neslyšitelné zvukové vlny s nízkou frekvencí mohou působit nevolnost a dokonce vyvolávat zvracení. Přesvědčivé důkazy se však nepodařilo získat.

Užití slyšitelného zvuku proto vypadá mnohem rozumněji. Infrazvuk s frekvencí pod mezí slyšitelnosti lidského ucha (16 hertzů) také vyžaduje značný přísun energie a nelze jej směrovat, zatímco ultrazvuk (jehož frekvence překračuje 20 000 hertzů) je snadno pohlcován a nemá příliš velké účinky.

Řešení firmy AT je nejen velice bolestivé, ale hrozí při něm i úplná ztráta sluchu. Paprsek, pokud by nebyl namířen z bezprostřední blízkosti, by také mohl zasáhnout ostatní osoby, nebo se odrazit od stěn a způsobit všem sluchové potíže. Společnost General Dynamics vyrábějící řízené střely pro americkou armádu však již kontaktovala zástupce firmy AT a hodlá akustické zbraně dále vyvíjet.


Další články

Šíření zvuku ve vodě
Thrust, vozidlo které překročilo rychlost zvuku
Život bez bolesti zad které podle odhadů trápí až osmdesát procent lidí.
Lovecké zbraně a jejich jednotlivé druhy.
Tyčové vysavače vysávají i v úzkých prostorech.
Léčba šokem je nový způsob léčení fobií.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů