Oko

Léčba šokem

Léčba šokem Zcela nový způsob léčení fobií představuje léčba šokem. Fobie neboli přehnamý strach z určitých předmětů nebo situací se již desítky let poměrně úspěšně léčí postupným navykáním na předmět strachu. Když se pacient například chorobně bojí pavouků, dostane na krátkou chvíli pavouka do ruky. Jakmile si na jeho přítomnost začne zvykat, doba kontaktu s pavoukem se postupně prodlužuje, až fobie zmizí úplně. Někdy této terapii předchází podávání uklidňujících léků, aby strach nebyl tak silný.

Je to metoda účinná, avšak trvá dlouhou dobu, často několik měsíců. Zrychlení nepřipadá v úvahu, protože řada pacientů by častější setkání nezvládla a léčbu by nedokončila.

Mark Barad z Kalifornské univerzity v Los Angeles se o něco podobného přesto pokusil. Jde o léčbu šokem. Vyzkoušel ji se svým týmem nejprve na myších. Naučili myš spojit si určitý zvuk s mírným elektrickým šokem. Poté se snažili vypracovat nejlepší metodu, kterou by tuto asociaci, jinými slovy strach, opět odstranili. A výsledek? Myš vystavená souvislému zvukovému signálu se za dvacet minut strachu zbavila. Naopak myši, u nichž signál trval pouze dvě minuty a střídal se s minutou až deseti minutami ticha, byly neustále vystrašené.

Barad zapojil do pokusu léky. Myši dostávaly lék, který potlačuje strach, nebo extrakt ze západoafrického stromu zvaný yohimbin, který rozšiřuje cévy a může naopak pocity strachu zvýšit. Poté byly myši opět vystaveny obávanému zvuku. Ty, které dostávaly yohimbin, se strachu zbavily čtyřikrát rychleji než myši, jimž byl podáván lék na uklidnění.

Tým vědců plánuje stejný postup vyzkoušet i u lidí. Již nyní se na některých klinikách zkouší léčba šokem s maximálním prožitkem strachu. Než se ale léčba s použitím yohimbinu začne běžně používat, musí být schválena, což nějakou dobu potrvá. Yohimbin působí překrvení v pánevní oblasti a je známým afrodiziakem.


Další články

Horečka jako lék
Lidská ruka je mistrovským dílem evoluce.
Pavouk tarantule je mnohdy používán při léčbě šokem.
Šíření zvuku ve vodě

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů