Oko

Thrust, vozidlo které překročilo rychlost zvuku

Před více než šedesáti lety byla překonána rychlost zvuku ve vzduchu. V řijnu 1997 se totéž podařilo i na zemi. Nejrychlejší auto světa se řítilo pouští Black Rock rychlostí více než dvanáct set kilometrů v hodině.

Thrust, vozidlo které překročilo rychlost zvuku
Thrust je vozidlo které překročilo rychlost zvuku.

Na rozdíl od nepřekročitelné hranice rychlosti světla je rychlost zvuku překonatelná. Ve vzduchu byla překonána již před více než šedesáti lety. Ve středu 15. října 1997 byla v deset hodin a čtyři minuty poprvé překonána i na zemi. Americkou pouští Black Rock projelo vozidlo společnosti Thrust S.s.c. rychlostí tisíc dvě stě dvacet sedm kilometrů v hodině. Za volantem seděl pilot Royal Air Force, Angličan Andy Green. Absolvent Oxfordu, který byl vybrán z dvou tisíc uchazečů, létá se stíhačkou Tornado.

Překročení hranice zvuku se společnosti podařilo vícekrát, ale teprve šedesátý třetí a šedesátý čtvrtý pokus přinesl nový rychlostní rekord. Podle pravidel může být uznána pouze rychlost, jíž vozidlo dosáhne dvakrát během šedesáti minut. V některých případech vozidlo svou rychlost nezopakovalo, jindy byl pomalejší již první pokus a několikrát úspěchu zabránila porucha. Do posledních jízd se vylepšovaly motory Thrustu, které občas vypověděly poslušnost, upravovaly se i podrobnosti exteriéru, které by mohly vůz přibrzdit.

Thrust byl historickému výkonu blízko již o dva dny dříve, ale tehdy činila časová prodleva mezi dvěma jízdami šedesát minut a devětačtyřicet sekund. To stačilo, aby rekord nemohl být uznán.

Rekordní vůz

Výroba rekordního vozu podle plánů Richarda Noblea si vyžádala více než dvě stě tisíc hodin práce a pokusů. Hledaly se nové materiály i přístroje, které by vydržely obrovský tlak při překonávání hranice rychlosti zvuku. V pozemních podmínkách je ještě nikdo nevyzkoušel.

Nakonec se zrodilo vozidlo společnosti Thrust S.s.c., které nese její jméno. Měří 16,5 metru na délku, jeho hmotnost dosáhla 6,8 tuny. Vybaveno je dvěma motory Rolls-Royce, které dokáží vyvinout sílu až 108 000 konských sil, což je srovnatelné se 145 motory formule 1. Tyto motory se používají ve stíhacích letounech. Jejich spotřeba paliva se pohybuje kolem 18 litrů kerosinu za sekundu.

Při rychlosti vyšší než tisíc dvě stě kilometrů za hodinu je potřeba milimetrová přesnost řízení. V kokpitu Thrustu je ovládací panel co nejvíce vzdálen od sedadla, aby měl řidič přehled o všech funkcích, aniž by musel otáčet hlavu či jen pohnout očima. Numerické ukazatele byly nahrazeny analogickými přístroji, které jsou na první pohled přehlednější. Jeden pohled na polohu ručičky prozradí řidiči více a rychleji než změť čísel.

Nedostatek prostoru zabránil umístit do vozidla jakékoli větrání, natož pak klimatizaci. Vzduch uvnitř Thrustu je obnovován před každou jízdou. Během krátké doby, kterou stráví řidič uvnitř vozu, se však vzduch nevydýchá. Kapota je hermeticky uzavřena, avšak v případě nebezpečí ji lze otevřít nejen zevnitř, ale i zvenčí. nechybí zde samozřejmě systém na detekci ohně, který v nebezpečí okamžitě spustí hasicí přístroje.

Při více než šedesáti jízdách naštěstí nedošlo k žádné katastrofě, i když se hasicí přístroje několikrát uplatnily. Přídavné spalování rozžhavilo a poničilo boční strany, jednou dokonce spálilo i brzdicí padák.

Rekordy i překvapení

Jízdy přinesly kromě rekordu rovněž jedno překvapení. Zatímco při rychlostech kolem pěti set kilometrů za hodinu za sebou Thrust nechával regulérní stopy - po stranách otisky předních kol, uprostřed stopy zadních kol, která jsou umístěna v blízkosti střední osy vozidla, rychlost zvuku znamenala zánik stop. Vibrace půdy zahladí veškeré stopy a po Thrustu zůstane pouze uhlazený široký pás země. Z vědeckého hlediska je to obrovské překvapení, ale pokud jízdu Thrustu pozoroval v přímém přenosu (který při posledních jízdách vysílalo několik zpravodajských stanic) obdivným pohledem laik, stejně mu připadalo, že se vůz nad povrchem jakoby vznáší.


Další články

Poušť Gobi má mnoho podob a biotopů, které nejsou dosud příliš probádané.
Rychlost je relativní pojem, pro který má každá doba i činnost různá měřítka.
Velbloud, koráb pouště
Odkud pochází sekunda - vývoj její definice.
Tlak je veličina, jejíž účinky lidstvo využívá odedávna.
Řecký oheň byl přísně střeženým tajemstvím Byzantinců.
Cvičení Qi Gong (Čchi kung) - práce s energií v sobě spojuje tělesný pohyb a dotek poznání světa, který je výsledkem hry energií, sil a vlivů.
Značka Rolls-Royce je synonymem luxusních a spolehlivých vozů.
Poušť Namib je nejstarší poušť na planetě Zemi.

Auto veterán Horch 5 liter 853 A.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů