Oko

Sarcosuchus imperator (císařský masožravý krokodýl)

Od hlavy po ocas byl dlouhý více než dvanáct metrů. Byl současníkem dinosaurů a živil se výhradně masem. Pro jeho velikost a sílu byl pojmenován "císařský masožravý krokodýl.

Sarcosuchus imperator (císařský masožravý krokodýl)
Sarcosuchus imperator (císařský masožravý krokodýl)

Saharské naleziště fosilií Gadoufaoua (v jazyce místních Tuaregů to znamená "místo, kam se velbloud bojí vstoupit") je pro paleontology úplným rájem. Odborníci si již zvykli, že se zde nacházejí pozůstatky dinosaurů pozoruhodných rozměrů. O překvapující objevy však není nouze ani v této nigerské pouštní lokalitě. V roce 2000 zde sedmičlenná expedice z Chicagské univerzity pod vedením Paula Serena nalezla fosilii obřího krokodýla, který žil před 110 miliony let. Tvor s latinským názvem Sarcosuchus imperator vážil deset tun a dosahoval délky přibližně dvanácti metrů. Pro srovnání, největší žijící druh krokodýla, krokodýl nilský může dorůst "pouhých" devíti metrů.

Obr mezi krokodýly

Obr mezi krokodýly Sarcosuchus měl tělo chráněné pancířem v podobě velkých kostěných šupin, které postupně dorůstaly. Objevil ho v roce 1966 francouzský paleontolog Albert Félix de Lapparent. Od něj také pochází latinské pojmenování, které znamená "císařský masožravý krokodýl". Jakému druhu potravy dával tento současník dinosaurů přednost, není těžké zjistit - stovky ostrých zubů, které zaplňují mohutné čelisti zabírající 75 procent lebky, do sebe zapadají způsobem typickým pro masožravé ještěry. Rozdílem oproti mnoha živým nebo vyhynulým druhům krokodýlů je rozšířené zakončení čelistí. V něm se nacházejí velké otvory, které napovídají, že obří krokodýl měl velmi dobrý čich a dokázal se hlasitě ozývat.

Fosilie obřího krokodýla

Stavba těla nalezeného krokodýla vypovídá o vývoji, jaký tento živočišný druh urazil. Ukazuje se, že vývoj šel zlatou střední cestou. Mezi vyhynulé druhy se postupem času zařadil nejen Sarcosuchus, ale i krokodýli malých rozměrů. Dnešní krokodýli jsou tedy jakýmsi vývojovým kompromisem.

A jaký je další osud fosilií nalezeného krokodýla? Dvacet tun kostí členové expedice zabalili do ochranných fólií a odvezli do Spojených států, kde z nich sestaví úplný model kostry. Zbytek včetně čelistí zůstane na místě jako turistická atrakce. Jako připomínka, že krokodýlům se podařilo na Zemi přežít od dob druhohor a stát se tak jedněmi z nejodolnějších živočichů, jací se na naší planetě kdy objevili


Další články

Velbloud patří k nejstarším domestikovaným zvířatům.
Země, planeta mnoha tváří
Krokodýl mořský je největší v současné době žijící krokodýl.
Planeta Venuše je po Slunci a Měsíci nejjasnějším objektem pozemské oblohy.
Microraptor gui opeřený dinosaurus
Chocholouš obecný je malý pěvec z čeledi skřivanovití.
Krokodýl nilský je jeden z nejznámějších krokodýlů žijící v Africe.
Jak hadi ztratili nohy - hadi jsou jednou z vyjímek mezi suchozemskými obratlovci, kteří mají většinou čtyři nohy.

Draci v čínské kultuře mají svou důležitou roli.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů