Oko

Turecká káva

Jeden šálek kávy znamená čtyřicet let úcty, toto turecké přísloví ukazuje, jaký význam pro Turky káva má.

Turecká káva
Turecká káva musí mít pěnu.

Když si v Turecku objednáváte kávu, musíte upřesnit množství cukru. Středně sladká turecká káva se jmenuje ortac, hořká je sáde a šeterli je velmi sladká. Káva s cukrem se pak v džezvě zalije až po okraj studenou vodou a dá se vařit. Pohostit někoho kávou znamená vzdát mu úctu.

Turecká káva musí mít pěnu a ta se udělá jen tehdy, vaří-li se káva pomalu na mírném ohni. Od vaření se nesmí odbíhat, protože v pravý okamžik, když pěna začne stoupat, se džezva z ohně stáhne a pěna se lžičkou sebere do šálku. Kdo nepočká na správný okamžik, má pěny málo. Kdo není dostatečně pohotový, utírá kávu po celém sporáku. Poté se káva nechá znovu přejít varem a až poté se nalije do šálků.

Z uvedených informací je zřejmé, že káva rozhodně není v Turecku nápojem, kterým rychle zaženete únavu, abyste mohli opět někam pospíchat. Takovým životabudičem jsou zde miniaturní sklenky silného čaje. Káva je nápojem společenským. Její příprava a podávání jsou mnohem důležitější než samo pití.

Turecká káva

Podávání kávy se stalo součástí různých společenských rituálů. Když například dříve přišla rodina ženicha požádat do rodiny o ruku nevěsty, snoubenci se většinou viděli poprvé. Dcera tradičně podávala hostům kávu. Svůj názor na budoucího manžela samozřejmě nemohla vyslovit, mohla ho však prostřednictvím kávy sdělit otci, který měl konečné slovo.

Když se svatby nemohla dočkat, podala otci kávu pěkně oslazenou. Když nechávala rozhodnutí na něm, pil kávu středně sladkou. Pokud jí byl ženich protivný, dostal kávu hořkou. I dnes přicházejí ženichovi rodiče do rodiny nevěsty, která podle tradice servíruje kávu. Z její kvality, tedy především množství pěny, usuzuje budoucí tchyně, jaká bude nastávající snacha hospodyně.

Říká se, že káva a kavárny patří k nejlepším vynálezům, jaké Turci dali světu. Káva se sem dostala v polovině šestnáctého století za vlády Süleymana I. Když pak turecká vojska obléhala Vídeň, nechala tam při svém ústupu několik pytlů s kávou. Vídeňané si s nimi věděli rady a zakrátko si jejich káva rovněž vydobyla věhlas. Pít kávu se šlehačkou nebo s mlékem nebývá v Turecku zvykem, stejně jako naše zalévání kávy v hrnku vroucí vodou. Náš "turek" je tedy věcí v Turecku zcela neznámou a bezpochyby by byl považován za barbarství.

Tradiční kavárny zde jsou dodnes mužskou záležitostí, kde stálí hosté sedávají u šachů či karet, zakouří si vodní dýmku nebo proberou poslední události a kam s výjimkou turistických míst ženy nechodí.

Dámské kávové sedánky jsou také neobyčejně zajímavé. Vypitím miniaturního šálku kávy totiž vše teprve začíná. Ve společnosti se vždy najde alespoň jedna, která umí věštit z kávové sedliny. Kdo chce mít opravdu jistotu, pozve si profesionální kávovou věštkyni. Psychologové tvrdí, že takovéto kávové sedánky byly vlastně prvními skupinovými psychoterapiemi.


Další články

Čaj je vzpruhou těla i potěchou smyslů.
Pamukkale Turecko s kaskádovými jezírky.
Japonci a káva která se těší stále větší oblibě.
Javorový sirup je sladká potravina, která pochází z kanadských javorových hájů.
Původ slova limonáda osvěžujícího nealkoholického nápoje.
Mrtvé moře je jezero jehož voda má vysoký obsah soli.
Voda jejíž nedostatek má na některých místech planety nepříznivé následky.
Zdravější káva pražená novou metodou.
Čaj Darjeeling patří k nejkvalitnějším a nejznámějším čajům na světě.
Turecké lázně hammam jsou místem odpočinku a relaxace.

Káva a čaj neškodí kardiovaskulárnímu systému při konzumaci v rozumné míře.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů