Oko

Bambus

Bambus patří k nejzajímavějším rostlinám naší planety. Je nejvšestrannější, nejrozšířenější, nejrychleji rostoucí. Vyskytuje se v obrovském množství druhů. Polovina lidstva využívá každý den nějaký druh bambusu. Celé národy jsou na této rostlině životně závislé.

Bambus může být tvrdý téměř jako kámen a přitom je tak pružný, že ve větru téměř nikdy nepraskne. Především v Asii je bez bambusu život nemyslitelný. Prakticky neexistuje obor lidské činnosti, v němž by nemohl být využit.

Bambus
Bambus je přírodním kompozitním materiálem, jehož síla, tvrdost, lehkost a pružnost je dána strukturou stěn.

Slouží jako stavební materiál a palivo, dělají se z něj hudební nástroje, nábytek a nádoby, vyrábějí se z něj zbraně, tkaniny, rohože, papír, léky, alkoholické nápoje a tisíce dalších výrobků, využívá se pro stavbu lodí i potrubí.

Bambusové výhonky představují důležitou a žádanou potravinu, které se jen na Tchaj-wanu ročně zkonzumuje 70 000 tun. Kyselina křemičitá (takzvaný bambusový cukr) obsažená v bambusových stéblech je žádaným lékem na astma. Číňané připravují z bambusu likér, v Tanzanii kořalku.

V Bangladéši žije v domech z bambusu odhadem 73 procent obyvatel a v Barmě padesát procent. Lidé ho používají tisíce let a nezdá se, že se na tom v dohledné době něco změní. Naopak bambus může v mnoha případech úspěšně konkurovat i moderním materiálům.

Bambus - špičkový materiál

Bambus je přírodním kompozitním materiálem. Jeho síla, tvrdost, lehkost a pružnost je dána strukturou stěn, které sestávají ze silně zdřevnatělých vláken. Ta v sobě mohou mít kromě celulózy a ligninu až pět procent kyseliny křemičité, která výrazně přispívá k mimořádné pevnosti bambusu.

Pletivo bambusů je nejdříve měkké. Rostlina potřebuje zhruba dva až tři roky času k tomu, aby stonek zcela zdřevnatěl. Dřevo některých druhů bambusu získá takovou tvrdost, že se z něho dají vyrábět nože či mačety, které si kvalitou nezadají s ocelovými nástroji. Při kácení takových bambusů údajně létají od pil nebo seker jiskry.

Široké využití bambusu

Bambusové stéblo svou stavbou splňuje všechny požadavky na fyzikální vlastnosti vynikajícího stavebního materiálu. Je kulaté, lehké, duté a rozdělené překážkami, je také vodotěsné a snese značné namáhání.

Bambus díky svým mimořádným vlastnostem stál často u zrodu technologií, které ve své době patřily k nejmodernějším. Číňané z něj již před několika tisíci let dělali vodovodní potrubí. Přibližně ve čtvrtém století našeho letopočtu z něj postavili první ropovody na světě a zhruba v téže době s pomocí bambusu provedli také první ropné vrty.

Na začátku devatenáctého století tuto technologii převzal Západ, bambus ale nahradil ocelí.

Když v roce 1876 zaznamenal Graham Bell první tóny na svém fonografu, použil k tomu bambusovou jehlu a také jehly zvukovek prvních gramofonů byly z bambusu.

První žárovky měly v baňce karbonizované bambusové vlákno. V moderní době slouží bambus v Asii a Jižní Americe jako armatura místo ocelových prutů v betonových konstrukcích.

Dnešní lepidla a tmely umožňují z bambusu vyrábět špičkové nosné prvky, například lepené trámy, pilíře a stěžně, prkna, desky a téměř nezničitelné parkety.

Bambus a hladomory

Vztah mezi člověkem a bambusem může být v určitých oblastech a obdobích velmi složitý. Příčinou je jev, jehož podstata není dosud objasněna. Odborně se mu říká hapaxantie nebo monokarpie. V praxi to znamená, že některé druhy bambusu hromadně vykvetou, ať jejich zástupci rostou kdekoli na světě, a potom také hromadně odumřou. Periodicita takového masového vykvétání a odumírání může být 28, 33, 60, 66 a 120 let. Neznamená to, že by zcela zanikly. Bambusy po vykvetení vysemení, ze semen opět hromadně vyklíčí nové rostliny a bambusový porost se přibližně do deseti let obnoví v původním rozsahu.

Monokarpie však může vést u vesnických komunit k hladomoru. Poslední katastrofa tohoto typu udeřila v roce 1961 ve východoindickém státě Mizoram. Hromadný odkvět bambusů znamená produkci obrovského množství semen, která jsou oblíbenou potravou krys. Ty se za nimi stahují z širokého okolí a díky příznivým životním podmínkám se masově množí. Když bambusová semena dojdou, vrhnou se miliony krys na pole zemědělců a během několika dnů zničí v rozsáhlých oblastech veškerou úrodu. Výsledkem může být katastrofální hladomor.

Ohrožený bambus

Přestože jsou bambusy velmi úspěšnou botanickou skupinou, která na Zemi roste přibližně dvacet milionů let, hrozí nyní řadě z nich zánik: Ohrožený bambus.

Bambus a zvířata v ohrožení

Nadměrná těžba a ničení bambusových hájů ohrožuje i některé živočichy, pro které je bambus hlavním nebo jediným zdrojem potravy: Bambus a zvířata v ohrožení.

Bambusovité

Pojmenování bambus poprvé uvedl do botanického názvosloví Carl von Linné v roce 1753: Bambusovité.


Další články

Albíni, bílá zvířata mají v přírodě jen malou šanci přežít.
Čaj různých druhů.
Vlašské ořechy jsou ceněné pro svůj vysoký obsah antioxidantů ve slupce jader.
Javorový sirup je pochoutka z mízy kanadských javorů, kterou využívají některé recepty.
Rakytník řešetlákový obsahuje v hojné míře vitamin C.
Mořské řasy jsou využívány v jídelníčku mnohých asijských národů.
Svatý grál je legendární kalich krále Artuše.
Jantarová komnata měla v minulosti spletité osudy.
Golfský proud udržuje v Evropě příznivé podnebí.
Klasické žárovky končí - kasické žárovky, na které byly zvyklé generace lidí, se v Evropské unii blíží ke konci svého používání.
Stavba lodí v Dánsku, kde již spatřilo světlo světa mnoho plavidel.
Nábytek v průběhu historie, při jehož výrobě je používáno dřevo, bambus, ocel, umělé hmoty a další materiály.
Med byl lidmi využívanou potravinou již od dávných časů.
Dvojčata mohou dát vědcům odpovědi na mnohé otázky.
Vitamin C okolo kterého existuje z minulosti řada nepřesných názorů.
Těstoviny patří mezi klasické italské potraviny.
Mrtvé moře je jezero na Blízkém východě, jehož voda má vysoký obsah soli.
Mlýnské kameny byly v mlýnech používány při mletí obilí.
Planety a rostliny - mnozí alchymisté označovali znaky rostlin jednotlivé planety.
Čaj Darjeeling patří k nejkvalitnějším a nejznámějším čajům na světě.
Koupel je čas relaxace i očisty těla.
Kokosová palma je pro obyvatele tropického pásma nepostradatelnou rostlinou.

Bambus patří k nejzajímavějším rostlinám, je všestraný, rozšířený, rychle rostoucí.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů