Oko

Olivín

Olivín
Olivín své jméno získal podle olivově žlutozelené barvy.

Olivín je chemickým složením křemičitan železa a hořčíku. Své jméno získal podle olivově žlutozelené barvy. Drahokamová odrůda chryzolit odvozuje své pojmenování z řeckých slov chrysos - zlato a lithos - kámen. Obliba olivínu, lépe řečeno jeho drahokamové odrůdy chryzolitu, nebyla nikdy stálá. Olivín je měkčí než křemen (má tvrdost 6,5 až 7) a nehodí se do šperků, které trpí otěrem. Zasazuje se proto spíše do jehlic, přívěsků, spon a náušnic. Předností je ale bezesporu jeho příjemná žlutozelená barva a silný lesk, který se broušením ještě zvyšuje. Obliba olivínu klesá nebo vzrůstá také s módní oblibou zelených kamenů vůbec, jako je tomu konečně u většiny drahých kamenů.

Mnohé olivíny dnes pocházejí z jediného naleziště. Již v dávných dobách přicházely krásné olivíny z Egypta. Podle ostrova Topazos v Rudém moři, kde se ve starověku olivín vydatně těžil, se mu říkalo topazios. S takovým označením se setkáváme u starých Římanů. Vydatné starověké naleziště však časem upadlo v zapomnění a během celého středověku se o něm nevědělo. Objevila se však důstojná náhrada v českých olivínech z Kozákova u Turnova.

Ze zprávy dvorního lékaře Rudolfa II. Boetia de Boota se dozvídáme, že již tehdy byl dobře znám a obdivován příjemně žlutozelený kámen, chryzolit, vyhledávaný na Kozákově. Tento pro nás výhodný stav trval až do roku 1900. Tehdy bylo zjištěno, že ostrov Zebirget při egyptském pobřeží v Rudém moři je vlastně bájný ostrov Topazos a velmi čisté egyptské olivíny se odtud začaly opět hojně vyvážet.

Zebirget je ostrůvek s výskytem silně přeměněných olivínovců, v jejichž dutinách se vyskytují nádherné, sloupcovité nebo tabulkovité krystaly kosočtverečného olivínu. Největší tam nalezený olivín dosáhl hmotnosti téměř 70 gramů.

U nás máme kromě Kozákova ještě další naleziště olivínu. Olivín drahokamové jakosti se nacházel také u Semil v čedičovém lomu Na rovném. V lomu ve Smrči u Železného Brodu se v čediči objevují olivínové koule o rozměrech téměř lidské hlavy, ale jsou navětralé a rozpadají se v drobounká zrnka.


Další články

Petrovy kameny jsou skupina bizarně tvarovaných skalek poblíž vrcholu Praděd.
Křišťál je čirý křemen.
Kyanit je nerost odolný vůči působení vysokých teplot.
Smaragdy z Habachtalu
Svatý grál je kalich, který je součástí evropské mytologie.
Jantarová komnata bývá někdy nazývaná osmým divem světa.
Psychologický význam barev
Jak mlely mlýnské kameny.
Barvy a jejich účinky.

Nefritový císař je v čínské mytologii vládce nebes.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů