Oko

Květiny v evropské kultuře

Květiny v době baroka
Barokní kytice

Se zanikajícím antickým světem, který podlehl útokům barbarských národů, ustoupil v Evropě zájem o květinovou výzdobu. Květiny se stále častěji stávaly pouhým symbolem. V římských katakombách byly často malovány symbolické květy, připomínající pomíjivost a krátkost lidského života. Na mozaikách z raně křesťanského období bývá vyobrazena rajská zahrada, jejímž vzorem byla bývalá římská zahrada, a každý květ zde má připomínat určitou událost nové věrouky. Stejně jako v Orientu, kde se celé aranžérské školy zabývaly tvorbou květinových obrazů, v nichž každá rostlina měla svůj význam, i v Evropě dostává řada květin nějakou symboliku, která souvisí s filozofií té doby. Lilie je znakem nevinnosti, anemonka symbolizuje nemoc a smrt. Hyacint vyjadřuje chytrost, konvalinka radostnou událost a mák je symbolem spánku a smrti. Protikladem máku je narcis, který znamená pannenskou nevinnost, a fialka je výrazem pokory.

Středověcí výtvarníci využívali této skryté řeči květin a květy doplňovali své náboženské alegorie. Až s příchodem renesance se květinám dostává ocenění pouze pro jejich krásu. Zprvu se dávaly květiny jednotlivě na hodovní tabuli, později se aranžovaly do drobných převýšených kytiček. Zpočátku to bývaly květiny luční, později k kyticích přibývají cibuloviny dovezené z Blízkého východu, mezi kterými vévodí tulipán.

Obliba tulipánů dokonce stoupla natolik, že sběratelé soupeřili nejen o jejich počet, barvu, druh, ale především o jejich cenu, která na aukcích v Amsterodamu dosahovala často závratných výšek. Tito bohatí majitelé zahrad také nechávali sbírky svých květin malovat a tak vycházely jakési katalogy květin, které se stávaly předlohami pro textilní a vyšívačské dílny i pro další tvůrčí umělce.

Znalost domácích i exotických květin dovážených z Orientu a Afriky se tak šířila a spolu s ní vzrůstala i jejich obliba.


Další články

Symbol květiny a jejich význam v evropských dějinách.
Zahrady snů a jejich různé pojetí.
Těstoviny různorodých tvarů patří mezi tradiční recepty italské kuchyně.
Proč bývají hromadné výsadby hyacintů jednobarevné
Masožravé rostliny lákají pestrým zbarvením neopatrný hmyz.
Rakytník řešetlákový obsahuje v hojné míře vitamin C.
Krása a její vnímání.
Vodní kanály v Amsterodamu dnes i v minulosti.
Jantarová komnata bývá někdy nazývaná osmým divem světa.
Bříza bradavičnatá je léčivá rostlina.
Římští gladiátoři se dělili do několika skupin.
Saturejka zahradní je jednoletá bylina původem ze Středomoří.
Kokosová palma je pro obyvatele tropického pásma důležitou rostlinou.

Recept na kuře na paprice.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů