Oko

Ostrov Aldabra

Jméno ostrova Aldabra zní jako z pohádky. Patří druhému největšímu korálovému atolu na naší planetě. Sir David Attenborough jej právem označil za div světa. Od roku 1982 je Aldabra na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Ostrov Aldabra
Letecký pohled na ostrov Aldabra.

Jak získal atol Aldabra své tajemné jméno, nikdo přesně neví. Mohlo vzniknout z arabského Al-Chadrá, což znamená zelená. Vyloučen není ani další, ještě poetičtější výklad. Dostal název podle nejjasnější hvězdy z pěti hvězd v souhvězdí Býka - Aldebaranu, hvězdného obra šestatřicetkrát většího, než je naše Slunce.

Atol sám vypadá jako z jiné planety. Je vytvořen z korálového vápence a tvoří jej čtyři větší ostrovy (Grande Terre, Malabar, Střední ostrov, ostrov Picard neboli Západní ostrov), Polymnie a bezpočet menších ostrovů uspořádaných do oválu.

Atol Aldabra leží v Indickém oceánu severozápadně od Madagaskaru a východně od afrického kontinentu. Vznikl ve čtvrtohorách. Je 34 kilometrů dlouhý, maximálně 14 a půl kilometru široký o celkové ploše 350 kilometrů čtverečních. Jeho povrch ční zhruba osm metrů nad mořem. Laguna měří 224 kilometrů čtverečních. Při nízkém přílivu je ze dvou třetin bez vody a je porostlá mořskou trávou.

Dešťová voda vyleptává do vápence ostrovů hluboké brázdy a vytváří terén s ostrými hranami, který je téměř neschůdný. Podél pobřeží se táhnou houštiny mangrovníků. Vnitrozemí ostrovů je porostlé většinou trnitými houštinami.

Flóra a fauna ostrova Aldabra

Krab
Krab palmový zloděj žijící na ostrově Aldabra.

Atol Aldabra si uchovává nedotčenou panenskou přírodu. Přibližně pětina ze 180 kvetoucích rostlin je tu endemitních. Patří k nim například aldaberská lilie s trnitými masitými listy a oranžovorudými květy, purpurová kleome či mračňák s krvavě rudými kalichy.

Na ostrově Aldobra žije největší populace želv obrovských (Geochelone gigantea). Jejich počty se odhadují na 150 až 180 tisíc. Tyto želvy jsou až 140 centimetrů dlouhé a dosahují hmotnosti až 300 kilogramů a dožívají se i 150 let. Živí se trávou a bylinami, spásají i listí keřů a stromů, pokud na ně dosáhnou. Jeden čas je ohrožovaly kozy, které se na atolu nekontrolovatelně rozmnožily a užíraly želvám potravu. Jejich počty byly zredukovány a želvu obrovskou už dnes na atolu prakticky nic neohrožuje.

Na Aldabře žije i další gigant - největší pozemní krab, který dosahuje délky až jeden metr. Dostal přízvisko palmový zloděj, protože se kromě ptačích vajec a mláďat živí kokosovými ořechy. Velmi zručně je otvírá velkými klepety.

Nejproslulejším ptákem je zřejmě malý hnědý nelétavý pták s bílým hrdlem - chřástal bělohrdlý nebo také Cuvierův.

Na Aldabře žije těchto ptáků asi pět tisíc. Endemitní je i kaloň aldaberský, který se živí ovocem, či aldaberští ibisové s porcelánově modrýma očima, kteří jsou zvláštním poddruhem ibisů žijících v Africe.

Žije zde vzácný terej rudononohý ( Sula sula ) i různé druhy faetonů a fregatek. Samečci v době námluv lákají samičky nafouklými modročervenými hrdelními vaky a hlasitými klapavými zvuky. Fragatky jsou dokonalými letci. Dokážou provádět doslova leteckou akrobacii, stát nehybně ve ve vzduchu nebo střemhlav útočit a opět bleskurychle vzlétnout. Tato schopnost jim umožňuje krást jiným ptákům zejména terejům a faetonům ulovenou potravu. Dostali proto přezdívku piráti moře.

Historie ostrova Aldabra

Atol Adabra je součástí Seychelské republiky, dalo by se říci její nejodlehlejší částí. Už v roce 1509 se objevuje na mapách portugalských mořeplavců jako Aldahra a o dva roky později Portugalci u tohoto ostrova přistáli. V té době byl atol už evidentně znám arabským námořníkům.

V osmnáctém století byl atol připojen k francouzskému území Réunion. Během napoleonských válek se Seychel i Aldabry zmocnili Britové a oficiálně do jejich držení přešly pařížským mírem. Ostrovy byly spravovány z Mauricia a teprve v roce 1903 vyčleněny jako samostatná kolonie. Roku 1976 získaly Seychely nezávislost jako republika v rámci Britského společenství národů.

Aldabra se ocitla v centru zájmu v roce 1966 v době, kdy ve Velké Británii byl ministrem obrany Denis Healy. Ten tehdy chtěl z Aldabry udělat základnu britských leteckých sil, vybudovat tam přistávací dráhy a další potřebná zařízení. Světová veřejnost se tehdy postavila na odpor a Aldabru zachránila. Velkou měrou k tomu tehdy přispěla i Londýnská královská společnost.


Další články

Havajské ostrovy s teplým přímořským podnebím, bohatou vegetací a květy všech barev, bývají nazývány pozemským rájem.
Naši vodní a brodiví ptáci - území České republiky je domovem různých druhů vodních a brodivých ptáků.
Galapágy jsou ostrovy v Pacifiku, kde žijí mnohá endemitní zvířata, například obrovské želvy či leguáni.
Mrtvé moře je jezero, jehož voda má vysoký obsah soli.
Vlašské ořechy jsou zvláštní velmi vysokým obsahem antioxidantů v hnědé slupce jader.
Ostrov Zanzibar láká turisty především písčitými plážemi, které jsou lemované kokosovými palmami.
Země, planeta mnoha tváří a krás.
Javorový sirup je sladká pochoutka, kterou využívají některé recepty.
Dvojčata - setkání dvojčat se každoročně koná v americkém městečku Twinsburg.
Mořské řasy jsou využívány mnohými asijskými recepty.
Svatý grál je kalich, který se stal součástí evropské kultury.
Jantarová komnata bývá někdy nazývaná osmým divem světa.
Golfský proud udržuje v Evropě mírné klima.
Podběl lékařský pro domácí lékárnu - rady jak sbírat a upravovat k použití podběl lékařský.
Asertivita v různých životních situacích.
Pitná voda z mořského dna - prameny pitné vody tryskají nejen na pevnině, ale často i z mořského dna.
Med využívají tradiční recepty na výrobu perníku.
Zvuky moře a podmořští živočichové.
Rakytník řešetlákový obsahuje v hojné míře vitamin C.
Rujana, křídový ostrov s proslulými bílými útesy.
Zvířata ve filmu si dokážou najít cestu k srdcím diváků.
Čaj Darjeeling pochází z podhůří Himálaje.
Koupel je pro člověka čas odpočinku i očisty těla.
Kokosová palma roste i na ostrově Aldabra.

Vlajka Seychely ostrovního státu.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů