Oko

Obří hrnce

Obří hrnce jsou okrouhlé prohlubně ve velkých balvanech nebo dokonce v pevné skále, jimž dal jméno jejich tvar.

Obří hrnec
Obří hrnec na říčce Mumlavě v Krkonoších.

Voda je podivuhodný živel. Představuje jednu z největších sil na naší planetě, sílu, která přetváří reliéf krajiny. Moře modeluje pobřeží, řeka nanáší ostrovy, delty a ploché písčiny, masy vod vyrývají hluboké rokle, kaňony i údolí. Avšak vody nemusí být mnoho, aby dokázala opracovat tvrdý kámen. Staré přísloví praví, že častá krůpěj kámen proráží - a je to pravda. I nevelké horské potoky a říčky, které v létě přejdeme téměř suchou nohou, dovedou ve spojení s pískem a volnými kameny vytvořit podivuhodná díla.

Jedním z nich jsou obří hrnce, okrouhlé prohlubně ve velkých balvanech nebo dokonce v pevné skále, leckdy měřící i několik metrů v průměru a hluboké tak, že ani dospělý člověk na dno nedosáhne. když je člověk vidí poprvé, nechce se mu věřit, že tyto hluboké okrouhlé bazény vytvořil jen vír vody, unášející jako brusný materiál valouny a písek. Stačí však do této vody skočit a pochybovač na vlastní kůži ucítí neúprosný tah, který ho vleče k přepadové hraně a kterému lze jen těžko odolat. Takové obří hrnce najdeme například v Krkonoších v řečišti nevelké a v létě krotké říčky Mumlavy nedaleko od Harrachova.

Většinou jsou však naše obří hrnce příliš malé na to, aby se v nich člověk mohl koupat, neřkuli plavat. Jsou to spíše hrnečky a mísy v kamenech v řečišti šumavské Vydry, pojizerské Kamenice a dalších horských toků. Přesto však jsou to podivuhodné přírodní výtvory, jejichž pěkně ohlazené stěny, někdy téměř kolmé, udivují svou strukturou a hladkostí, tím spíše, že materiálem jsou horniny velmi pevné, například žula.

Obří hrnce jsou kamenné, ale nikoli nerozbitné. Často se stává, že pohyb vody a brusiva je tak energický, že obří hrnec proděraví. Takových trosek najdeme mnoho v kamenitých korytech prudce tekoucích říček, např. Vydry.

Nejmohutnější obří hrnce ovšem najdeme u našich východních sousedů, v korytech na vodu bohatých slovenských bystřin s velkým spádem, například ve Vysokých Tatrách, ale i v jiných pohořích Slovenska.

Neméně pozoruhodné jsou však i "obětní misky", které sice zdaleka nedosahují rozměrů obřích hrnců, ale vypadají ještě záhadněji. Nenajdeme je v řečištích bystřin, ale na temenech hor, kde jsou odhalené žulové, svorové nebo například dioritové skály. Na horní ploše balvanů či skalek se objevují okrouhlé prohlubně, v průměru měřící často až metr a hluboké i několik decimetrů. Někdy z nich vede mělký žlábek, jindy jsou zcela uzavřené. Tyto záhadné "obětní mísy" byly dlouhou dobu připisovány Keltům, i jiným dávným obyvatelům našich zemí. Misky vyvolávaly romantické představy podivných obřadů, odehrávajících se na vrcholcích hor, kde holé skály sloužily jako oltáře.

Skutečnost je mnohem prozaičtější. Jedná se skutečně jen o dílo přírody, neobvyklý způsob rozleptávání skal vodou, která po deštích zůstala v nerovnostech na povrchu balvanů a skalních výchozů. A tak ani slavné Venušiny misky v Jeseníkách, ani "obětní misky" nedaleko Voděhrad v okrese Praha-východ nebo na jiných místech nebyly svědky dramatických scén a netěší se pozornosti archeologů. Zato však jsou oblíbenými objekty geomorfologů a chráněnými přírodní výtvory.


Další články

Zvuky moře a mořský život.
Rujana, křídový ostrov v Baltu.
Písek zdrojem energie - energetická koncepce budoucnosti.
Lechův kámen se nachází v areálu hradiště Stará Kouřim.
Galapágy a jejich zvířena, která inspirovala Charlese Darwina.
Žlutí kanárci byli vyšlechtěni nezávisle na sobě v Itálii a Německu.
Havajské ostrovy s teplým přímořským podnebím.
Mrtvé moře je jezero se slanou vodou.
Planetky nazývané také asteroidy.
Hradiště byla centry obchodu i státní správy.
Med je pochoutka, kterou lidé mlsají již odedávna.
Pitná voda z moře, z pramenů ukrytých pod mořskou hladinou.
Voda, které se mnohde nedostává.
Petrovy kameny jsou protáhlá skupina bizarně tvarovaných skalek v blízkosti vrcholu Pradědu.
Málokterá domácnost se dnes obejde bez Papinova tlakového hrnce.
Koupel je pro člověka časem odpočinku i očisty těla.
První předpověď počasí v praxi realizoval britský fyzik Lewis Fry Richardson.
Golfský proud udržuje v Evropě mírné klima.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů