Oko

Papinův tlakový hrnec

Málokterá domácnost se dnes obejde bez Papinova tlakového hrnce. Jeho princip zůstal celá léta stejný. Oproti svým předchůdcům toho však dnešní modely umějí mnohem více. A jsou také bezpečnější.

Papinův tlakový hrnec z roku 1890 se od současných značně liší.

Papinův tlakový hrnec z roku 1890

Počátky rychlého vaření a dušení jsou spojeny s výzkumy francouzského učence a člena akademie věd Denise Papina. Ten si už v sedmnáctém století uvědomil, že stlačená vodní pára se chová stejně jako jiné stlačené plyny. Pochopil také, že její tlak by mohl být užitečný, protože s rostoucím tlakem roste i teplota varu. Aby své poznatky demonstroval, sestrojil jednoduchý přístroj, jehož součástí bylo závaží, které se v závislosti na tlaku pohybovalo nahoru a dolů.

Zrození Papinova tlakového hrnce

Papinův tlakový hrnec

První Papinovy tlakové hrnce měly za úkol změkčit kosti.

Skutečným počátkem nové éry vaření se stal až rok 1679, kdy Papin představil tlakouvou nádobu určenou výhradně pro úpravu potravin. Její hlavní předností mělo být změkčení masa a kostí, jak plyne z krátkého pojednání, které Papin uveřejnil pod názvem Levný a rychlý způsob, jak změkčit kosti a vařit všechny druhy masa, včetně popisu stroje, kterého je k tomu třeba použít.

Podstata vaření v páře byla jednoduchá. S vyšším tlakem v hrnci se zvyšuje teplota varu, takže úprava pokrmu je efektivnější a rychlejší. Protože se objev týkal vaření, nezůstalo jen u slov. Papin pobýval v tu dobu v Londýně a dal v tlakovém hrnci připravit večeři pro členy britské Královské společnosti a během jídla přednášel o výhodách vaření v páře. Jak mohli všichni okusit, zachovává se při něm přirozená chuť pokrmu i jeho výživná hodnota. Když večeře skončila, došlo k výměně názorů. Architekt Christopher Wren, proslulý stavbou slavné londýnské katedrály sv. Pavla, nešetřil chválou. Prohlásil, že od té chvíle bude možné upravit i to nejtužší a nejprorostlejší maso na jemný a chutný plátek. Wren dokonce vydal sbírku receptů pro vaření masa včetně různých druhů ryb, luštěnin, třešní nebo rybízu. Předpovídal v ní dokonce, že tlakový hrnec bude sloužit i při přípravě punče, grogu a pudinku.

Jídlo z Papinova tlakového hrnce bez chuti a vůně

Je třeba dodat, že vaření v Papinově tlakovém hrnci mělo v počátcích k náročné kuchyni stále hodně daleko. Chuť pokrmů se zdála mdlá dokonce i Angličanům, jejichž národní pokrmy pestrostí chutí nepřekypují. Tlakový hrnec navíc nebyl zcela bezpečný a úrazy, které dokázala jeho exploze způsobit, měly často tragické následky. Myšlenku vaření v páře však již nebylo možné zadržet.

Když se Napoleon dostal počátkem devatenáctého století k moci, vyzval Francouze, aby navrhli způsob, jak snadněji vařit maso a snížit tím cenu jídel. Vypsanou cenu v hodnotě dvanácti tisíc franků získal pařížský cukrář Nicolas Appert, který nepředstavil nic jiného než obdobu Papinova hrnce. Tlakový hrnec, který byl těžký, nebezpečný a drahý.

První bezpečnostní opatření se objevilo až o padesát let později. Na hrnce byly přidány tlakoměry, ale jinak se nic podstatného nezměnilo. Maso vařené v tlakovém hrnci bylo stále nevýrazné na pohled i na chuť a riziko exploze při vaření bylo poměrně velké.

Znovuzrození tlakového hrnce

S příchodem dvacátého století se pára začala hojně využívat například k pasterizaci. Na zdokonalení tlakového hrnce si ale svět musel počkat až do roku 1927. Francouzský inženýr Gautier v tomto roce sestrojil tlakový hrnec, který byl vybaven pojistným ventilem. I ten se však mohl zanést a poté zpravidla následovala exploze. Po čase trh zaplnila řada podobných výrobků různých značek. Spotřebitelé se však k tlakovým hrncům chovali stále zdrženlivě.

Až v roce 1944 přicházejí tři bratři Lescureové, majitelé rodinné továrny SEB, která vyrábí hrnce, kbelíky, konve a podobné předměty. Rozhodnou se pro výrobu tlakových hrnců z lisovaného hliníku, s otočným ventilem a dalším bezpečnostním ventilem. Poklička je připevněna tak, aby se v případě potřeby mohla mírně zdeformovat a umožnit odvod páry.

Začala nová reklamní kampaň, v níž výrobky SEB doporučoval i jeden z potomků Denise Papina. Kampaň byla úspěšná. Tlakové hrnce začaly dobývat Francii i celou Evropu. Kupovaly si je ženy, které chtěly rychle připravit večeři pro rodinu stejně jako staří mládenci, kteří nechtěli vyhazovat peníze za sady kastrolů.

Hliník byl postupně nahrazen nerezovou ocelí. Měla řadu výhod, ale vedla hůře teplo. Některé domácnosti to nesly s nelibostí. Výrobce proto přistoupil ke kompromisu a ke spodní části tlakového hrnce nechal umístit hliníkovou destičku, která vede teplo lépe než ocel a lépe jej také akumuluje, takže slouží i jako zásobárna energie.

Inovace tlakového hrnce

Na začátku sedmdesátých let minulého století se kovové Papinovy tlakové hrnce pokryly vrstvou barvy s motivy květin. Osmdesátá léta přinesla postranní uzavírání nového typu spojující víko a stěny tlakového hrnce do jednoho celku.

V devadesátých letech se zavírání zjednodušilo. Stačil k němu dotek jediného prstu. Zároveň přibyl elektronický časovač, trojité dno a okénko pro kontrolu pokrmu.

Začátek třetího tisíciletí byl ve znamení dálkové kontroly časovače. Dobu vaření lze díky němu hlídat s přesností na sekundy, aniž bychom museli trávit tento čas v blízkosti tlakového hrnce. Novinkou je i systém úpravy zeleniny, který zaručuje zkrácení doby její přípravy na třetinu a pomáhá zachovávat obsah vitaminů. Tajemství je prosté: vzduch, který obklopuje potraviny, způsobuje oxidaci a tím i ztrátu vitaminů. Aby k tomu nedocházelo, stačí nechat přebytečný vzduch uniknout vhodně zvolenými otvory. Papinův tlakový hrnec se stal neodmyslitelnou součástí kuchyňského vybavení.


Další články

Chuť je smyslem, který člověku poskytuje asi největší slast.
Váhy byly nezbytné při obchodních transakcích, ve zlatnických dílnách i v lékárnách.
Barvy
Evropská kuchyně v průběhu dějin.
Potraviny a zdravá výživa - Nedostatek potravin zdravé výživy ve stravě může mít stejný podíl na vzniku chorob jako vysoký podíl potravin nevhodných.
Když se řekne akademie
Třešně a višně mají lahodnou chuť i vůni a patří k nejzdravějším peckovinám na světě.
Populační vývoj - exploze nehrozí, v posledních letech se zvolňuje a zastavuje tempo růstu populace.
Korejský ženšen.

Princip Papinova takového hrnce zůstal celá léta stejný. Dnešní modely však umějí mnohem více a jsou také bezpečnější.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů