Oko

Sluneční brýle

Sluneční brýle poskytují ochranu proti škodlivým paprskům, pro své nositele však znamenají mnohem víc. Správně zvolený typ slunečních brýlí vypovídá o estetickém cítění, psychologii a společenském zařazení člověka.

Sluneční brýle Arnold Schwerzenegger

Sluneční brýle patří k filmové postavě terminátora ztvárněné hercem Arnoldem Schwarzeneggerem stejně neodmyslitelně, jako motocykl Harley Davidson.

Za normálních okolností dokáže lidské oko regulovat intenzitu světelného záření dopadajícího na sítnici rozšiřováním a zužováním zřítelnic. V extrémních případech, například na horách nebo u moře, mu však musíme pomoci a ochránit ho před škodlivými paprsky. Tohle věděli lidé již dávno předtím, než byly vynalezeny sluneční brýle a než se začalo mluvit o ultrafialovém záření a jeho škodlivých účincích.

Historie slunečních brýlí

Saharští Tuaregové proto mají ve svých modrých pokrývkách hlavy úzké skuliny, kterými vniká jen část ostrého pouštního slunce. Podobně se odedávna chránili Eskymáci před sněžnou slepotou speciálními kostěnými "brýlemi", upravenou zvířecí kostí s malou štěrbinou pro sluneční paprsky.

Dnešní sluneční brýle musí ochránit oči nejen před příliš prudkým viditelným světlem, ale také před poškozením neviditelnými ultrafialovými paprsky. Podle toho se také určuje chemické a fyzikální složení jejich skel. Dříve, i když se toho ještě příliš nevědělo o ultrafialových paprscích a jejich účincích, se za nejspolehlivější ochranu namáhaných očí považovala zelená barva skel. Příslušné pokyny najdeme již v příručkách z počátku osmnáctého století. Zelené brýle měl v roce 1787 na očích také druhý přemožitel vrcholu Mont Blanc, Francouz Horace Bénédict de Saussure. Moderní měření prokázala, že zelené sklo skutečně pohlcuje značnou část ultrafialového záření. Zelená barva byla způsobena příměsí železa v písku, z něhož bylo sklo pro výrobu brýlí taveno.

Změnu přineslo období romantismu se symbolem "modré květiny" a obecnou oblibou modré barvy. K propagaci modrých brýlových skel značnou měrou přispěl berlínský oční lékař Ludwig Böhm. Začaly se nosit modré brýle v nejrůznějším provedení, cvikry i monokly.

Teprve koncem devatenáctého století přišel další oční lékař Francouz Fieuzel s novou teorií. Tentokrát si již všímal i škodlivých účinků ultrafialových paprsků a pokusem dokázal, že modré sklo jich propouští mnohem více než žluté. Novým trendem se proto staly sluneční brýle ve žluté barvě.

Rozkvět slunečních brýlí

Skutečná kariéra slunečních brýlí začala však až ve dvacátých letech minulého století s rostoucí oblibou tenisu, plachtění, horolezectví a lyžování. Do té doby většinou stačily jako ochrana proti slunci široké slaměné klobouky a slunečníky. Ve třicátých letech se u dam poprvé objevují brýle s velkými hranatými obroučkami, tehdejší pánské brýle však spíše připomínaly kulaté okuláry dnešních svářečů.

S masovým rozšířením se u slunečních brýlí uplatňovaly dobové módní trendy, nezapomínalo se však ani na technické parametry. Firma Zeiss přišla například na trh s novým sklem umbralglas, šedohnědým materiálem, který lépe pohlcoval ultrafialové sluneční paprsky a současně chránil před oslněním. Při výrobě obrouček přišly na řadu snad všechny materiály, které byly k dispozici, galalit, celuloid, rohovina, acetát i titan. Každá doba měla v oblibě jiné tvary. V letech padesátých to byly ladně zprohýbané motýlovité formy, šedesátá léta přinesla rozměrná skla se silnými obroučkami, sedmdesátá jemné niklové brýle a osmdesátá pilotní brýle a le Tom Cruise. V devadesátých letech najdeme směs všech předchozích a k tomu i něco navrch.

Sedmdesátá léta jsou významná i proto, že se v nich výrazně rozšířilo používání tónovaných skel. Dnes přijde jenom v Německu každoročně na trh asi dvacet milionů slunečních brýlí. Většinu z nich tvoří průmyslově vyráběné zboží, objevují se však i exkluzivní výrobky na míru. Velkou sbírku neobvyklých brýlí má například zpěvák Elton John. Yoko Ono dávala svého času přednost sklům zvící podšálku, Bono ze skupiny U2 nosil velké vypouklé brýle s koženou aplikací mouchy (The Fly).

Ovšem i konfekční brýle dnes často hýří neobvyklou nápaditostí. Při turistických cestách můžete pozorovat světové památky ve všech myslitelných barvách - Braniborskou bránu lila, Canal Grande narůžovo nebo Akropoli v citronově žluté.

Sluneční brýle se vracejí ke klasice

Značkoví výrobci se ovšem vrací ke klasické hnědé a zelené. Taková skla zachycují 75% dopadajících slunečních paprsků a současně jsou bezpečnější v dopravním provozu. Zachovávají totiž původní barvy okolního světa, tedy i světel na semaforu.

Dostatečnou ochranu před UV zářením a neškodnost použitých materiálů při koupi slunečních brýlí zaručuje značka CE na obroučce, která znamená, že výrobek odpovídá normám Evropské unie. Požadované vlastnosti lze ovlivnit technologickými postupy a užitím vhodných příměsí. Například přidání hydroxyphenyl-benzotriazolu ovlivňuje UV faktor, cíleně rozptýlené barevné pigmenty zvyšují u skel skylet absorbci modrého světla a tím i kontrast vidění.

Tajemná tvář za skly slunečních brýlí

Sluneční brýle se nenosí jen z praktické potřeby. Mnozí lidé je mají například proto, aby na sebe upozornili. Člověk za černými slunečními brýlemi prý vypadá záhadně a vzbuzuje zájem okolí. Psychologové potvrzují, že tvář za tmavými slunečními brýlemi vytváří pro partnery určitou nejistotu a podvědomě je nutí, aby odhalili, co se za nimi skrývá. Sluneční brýle jsou v tomto případě vlastně výzvou ke komunikaci.

Někdy je tomu zcela naopak. Černé sluneční brýle mohou spolu s celkovým postojem jejich nositele vytvářet distancovanost vůči okolí. Populární osoby se tak chrání před dotěrností fanoušků, tmavé brýle vytvářejí iluzi soukromí a bezpečí. Mnohé stárnoucí hvězdy filmového nebe zase nevycházejí na veřejnost bez slunečních brýlí, neboť se obávají konfrontace legendy a současnosti. To platilo například o slavné Gretě Garbo. Zcela jinými motivy jsou vedeni lidé, kteří skrývají tvář ze strachu před prozrazením pravé totožnosti, bossové podsvětí, mafiáni a tajní agenti. A tak i když při mezilidské komunikaci je většinou nejdůležitější přímý pohled z očí do očí, efekt tmavých brýlí může být značný.


Další články

Černé perly z tichomořských atolů.
Luxusní historické vlaky
Vycházkové hole patřily kdysi k výbavě každého džentlmena.
Modré nebe - Sluneční brýle ochrání zrak před škodlivým zářením z modrého nebe.
Životnost CD DVD a dalších digitálních médií
Hodiny, hodinky a hodináři jsou, stejně jako sluneční brýle, nezbytnou součástí moderního života.
Váhy
Písek
Ve slunečních brýlích se používají skla různé barvy.
Kdy vznikly první hvězdy
Bod neboli tečka v kultuře i vědě.
Motocykl Harley-Davidson patří k image herce Arnolda Schwarzeneggera stejně jako tmavé sluneční brýle.
Historie reklamy
Umění komunikace mezi lidmi patří mezi nejobtížněji zvládnutelné dovednosti.
Lidské oko má gen z medúzy
Symbol květiny - Jednotlivé květinové symboly vznikají často náhodou a většinou se váží k určité události.
Korejský ženšen, mrkvovité kořeny této byliny, mající často tvar lidské postavy, byly odpradávna hlavní ingrediencí nejrůznějších léků východní medicíny.

Éčka jsou přídatné látky.
Dračí oko je hra na akčním principu s prvky RPG kde hlavní funkce ovládáte myší.
Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů