Oko

Potopa světa

Potopa světa
Potopa světa

Nejstarší ze záhad a diskutovaných událostí je potopa světa, o které hovoří nejen Bible, ale i písemnosti daleko starší.

Po staletí se učenci a vědci snažili najít v biblické potopě světa historické pozadí. Tato přírodní katastrofa je zaznamenána nejen v Bibli, ale i v jiných literárních památkách. Podrobná zpráva o potopě je součástí staromezopotamského Eposu o Gilgamešovi. Píše se v něm, jak po šest dní a nocí vanul vítr a bouře s potopou smetly vše na Zemi. Podobně lze tuto událost vystopovat i ve starých legendách Asie, Ameriky, a dokonce i Austrálie.

Polemika o tom, zda se biblický příběh zakládá na skutečné události, se rozvíjela odedávna. Slavný francouzský geolog a přírodovědec Georges Cuvier obhajoval v 18. století teorii, že naše planeta zažila několik globálních katastrof a tvrdil, že povrchové vrstvy Země vznikly právě z naplavenin po potopě. Sto let poté se další vědci snažili vysvětlit vyhynutí dávných živočišných a rostlinných druhů právě velkou potopou. Vše ale naznačuje, že pokud k potopě došlo, nemohla dosáhnout globálních rozměrů, protože na zeměkouli nikdy nebylo takové množství vody, které by pokrylo celou planetu.

Je však docela dobře možné, že na Zemi došlo k jedné nebo více potopám velkých rozměrů, které natolik ohromily svými následky kultury, jež se staly jejich svědky, že o nich zanechaly písemné zprávy. Kdy k nim došlo a jaké byly jejich skutečné následky, však zůstává záhadou.

Záhady minulosti


Další články

Země, planeta mnoha tváří a barev.
Jak barvy ovlivňují náš život.
Těstoviny různorodých tvarů patří mezi tradiční recepty italské kuchyně.
Pitná voda z moře, kde pramení z pramenů na jeho dně.
Javorový sirup je sladká pochoutka, kterou využívají některé recepty.
Rakytník řešetlákový je zdrojem cenných přírodních látek.
Koupel je pro člověka čas odpočinku i očisty těla.
Svatý grál je kalich, který se stal součástí evropské kultury.
Golfský proud udržuje v Evropě mírné klima.
Jantarová komnata bývá někdy nazývaná osmým divem světa.
Voda jejíž nedostatek má na některých místech planety nepříznivé následky.

Nejstarší ze záhad a diskutovaných událostí je potopa světa, o které hovoří nejen Bible, ale i písemnosti daleko starší.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů