Oko

Necuke

Necuke je název pro drobné dekorativní předměty, které sloužily k upevnění nádobek inró na opasku. V dnešní době jsou japonské necuke především vyhledávanými a velmi ceněnými uměleckými dílky.

Módní doplňky nebyly nikdy výsadou samotných žen. U mužů však zpravidla spojují estetickou formu s praktickou funkcí.

Necuke Fukurokuju

Tato soška necuke zobrazuje Fukurokuju, postavu z japonské mytologie. Fukurokuju symbolizuje dlouhověkost, moudrost, plodnost, potenci. Je zobrazován s dlouhou, vysokou hlavou, což představuje inteligenci.

Tak tomu je i u japonských dekorativních přívěsků necuke (vyslov: necke). Označení této tradiční součásti mužského oděvu je složeno ze dvou slov: ne (kořen) a cuke (viset). Nejstarší necuke představovaly jednoduchý přívěsek, pomocí kterého se na opasek zavěšovaly nádobky inró ukrývající drobné předměty běžné potřeby, léky, masti nebo psací nástroje. Později k nim přibyla ještě schránka na tabák. Původně k tomuto účelu posloužila vhodně tvarovaná část kořene stromu, bambus nebo mušle. Někdy to mohl být předmět, který měl reprezentovat svého nositele, například tygří zub.

Později se začaly přívěsky necuke vyrábět ze vzácných materiálů, slonoviny, kovu, porcelánu nebo drahokamů a jejich výzdobě se věnovala mimořádná pozornost. Nejčastějším materiálem ale zůstávalo dřevo nejrůznějších stromů, cypřišové, které se používalo i na stavbu chrámů, třešňové, tis, eben, santal a samozřejmě i bambus. Necuke se postupně staly tím, čím jsou dnes - uměleckou miniaturou. Dostaly podobu lidí, kami, zvířat nebo rostlin a jejich výrobou se zabývaly celé generace zručných řezbářů. Přitom nikdy neztratily svůj původní praktický účel.

Historie necuke

Počátky necuke sahají do japonského středověku. Někteří badatelé tvrdí, že se poprvé objevily již ve čtrnáctém století, jiní jsou přesvědčeni, že to bylo až o dvě stě let později. Jisté však je, že výrazným impulzem pro rozšíření necuke bylo zavedení tabáku po roce 1570. Japonští muži se honosili pouzdry na tabák zavěšenými na opasku, zatímco jejich evropské protějšky si pomalu zvykaly na nezbytnou tabatěrku.

Výroba necuke

Miniaturní řezby necuke často představují detailně vypracované scénky nebo žánrové obrázky. Dnešní umělečtí řemeslníci se jejich výrobě věnují se stejnou péčí jako jejich předchůdci před staletími. Při závěrečné povrchové úpravě je nejprve důkladně otřou suchou přesličkou, aby se odstranila drsná místa, potom je dohlazují navlhčenými listy stromu mukuniko a na závěr přichází jemné leštění plodem ibota. Takto upravený přívěsek necuke působí, ať již je z jakéhokoli materiálu, příjemně na pohled i na omak a přímo svádí k tomu, abyste si jej pohladili.

Různé podoby necuke

Necuke draci

Necuke draci.

Zpočátku měly necuke zřejmě podobu jednoduchých knoflíků ze dřeva nebo slonoviny, zdobené zářezy nebo plochým reliéfem. Později se objevily plastiky, figurální skupiny a celé miniaturní příběhy, někdy dokonce s pohyblivými figurami hráčů go nebo s erotickými scénami. Mnoho motivů vychází z čínských a japonských hrdinských legend a bájí.

Po přechodu Japonců k evropskému oděvu s kapsami ztratil necuke svůj význam jako oděvní doplněk. Přesto se dodnes vyrábí z velké části pro turistický a sběratelský trh. Některé oblíbené motivy se dokonce odlévají z umělé hmoty a nabízejí se za nízké ceny turistům jako suvenýr z návštěvy Japonska.


Další články

Japonci, šintoismus a kami - Chceme-li porozumět japonské kultuře, musíme se vrátit tisíce let zpátky do historie k pojmu šintó. Šintoismus není jen náboženstvím. Představuje kulturu, způsob života a formy vytváření vztahů mezi lidmi.
Vývěsní štíty krčem a hostinců.
Korejský ženšen
Rostliny a lidé - Rostliny pocházející z různých koutů světa nacházejí místo na terasách i v zahradách.
Hodiny, hodinky a hodináři
Galion, klenot na přídích lodí.
Hra go se těší oblibě ve východní Asii.
Bambus je materiál, jehož vlastnosti mu umožňují široké použití.
Hodinky slavných osobností se stávají objektem sběratelů.
Čaj je kulturní nápoj s historií dlouhou téměř pět tisíc let.
Skříňky, dózy, tabatěrky patřily, stejně jako Vycházkové hole, k výbavě každého džentlmena.
Talismany a amulety chránily člověka před nemocemi, neštěstím a nečistými silami.

V současné době jsou japonské necuke především vyhledávanými a ceněnými uměleckými dílky.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů