Oko

Brutnák lékařský

Brutnák lékařský (Borago officinalis) je jednoletá bylina z čeledi brutnákovitých.

Brutnák lékařský
Brutnák lékařský je jednoletá bylina z čeledi brutnákovitých.

Brutnák lékařský, s nímž se dnes již setkáváme spíše jako s plevelem v zahradách a na kompostech, je statnou bylinou, o které se tvrdívá, že "kam se jednou dostane, odtud neodejde".

Brutnák lékařský je jednoletá bylina až přes půl metru vysoká, s lodyhami často červeně naběhlými, jednoduchými nebo větvenými. Po obou stranách drsně chlupaté listy jsou na lodyze posazeny střídavě - horní jsou přisedlé, spodní řapíkaté a někdy vytvářejí přízemí listové růžice. Pětičetné květy s blankytně modrou (zřídka bílou nebo růžovou) korunou tvoří řídké vijany na konci lodyh a jejich větví. Vyrůstají převisle na dlouhých stopkách. Plody jsou hnědočerné vejčité tvrdky. Rostlina kvete od června do září.

Většina botaniků se domnívá, že původní vlastí brutnáku lékařského je západní Středozemí, zejména jižní Španělsko. Již ve středověku se pěstoval jako zelenina ve střední Evropě a mnohde, včetně území České republiky, zplaněl. Brutnák lékařský je rostlina čerstvých, úrodných půd, dobře prosperující zejména v podnebí s mírnými zimami.

Brutnák lékařský je významná medonosná rostlina a její nať obsahuje slizové látky, dosud nedostatečně prozkoumané, s projímavými, protizánětlivými, uklidňujícími a posilujícími účinky. Čerstvé listy, chutí připomínající okurky, se používají k přípravě salátů, do nádivek i k ozdobě pokrmů. Pěstování polozapomenutého brutnáku se v poslední době obnovuje. Někdy se brutnák lékařský vyskytuje i jako okrasná rostlina.

Další léčivé byliny

šalvěj lékařská, routa vonná, máta klasnatá, tymián obecný


Další články

Kyselina listová, známá též pod názvy folacin či acidum folicum.
Modré nebe - proč je nebe modré.
Kudzu je rostlina z níž se vyrábí celá řada léků.
Vanilka se používá k vylepšení chuti jídel a nápojů.
Kapary jsou oblíbenou součástí středomořské kuchyně.
Islandský lišejník pukléřka islandská patří mezi léčivé rostliny.
Lékořice byla již v dobách našich předků oblíbeným léčivým prostředkem.
Léčivý zelený čaj, který je tradičním nápojem zemí východní Asie.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů