Oko

Berlínská U-Bahn

Nebývá zvykem prozrazovat věk žen. Ale když jde o železnou lady, pak je to jinak. Onou dámou je berlínská podzemka - německy U-Bahn, v historii i v současnosti pilíř městské dopravy v německé metropoli.

Berlínská U-Bahn V roce 1902, zahájila v Berlíně U-Bahn, čili podzemní dráha, vítězné tažení v konkurenci zejména s rychlodráhou, tedy S-Bahnem. Po Londýně, Budapešti, Glasgowu a Paříži vzniklo první německé metro. Ne vždy se mu ale říkalo tak vznešeně jako "železná dáma". Pro mnohé Berlíňany je to dodnes "Tunelová sova".

První vlak vyjel z Postupimského náměstí. Zelenou mu symbolicky odmával tehdejší pruský ministr dopravy. Císař Vilém II se zahájení provozu berlínské U-Bahn nezúčastnil osobně. Poprvé se svezl až v roce 1908. Podle nepotvrzených historických zvěstí si prý při nástupu do vlaku srazil z hlavy svou pověstnou přilbu s bodcem "piklhaubnu".

O sto let později je už všechno jinak. "Máme nejlepší dopravní systém v Evropě. Budujeme nové stanice, máme nové vagony, ale to nejdůležitější je široká infrastruktura," tvrdí s neskrývanou hrdostí berlínský senátor pro dopravu Peter Strieder. Faktem je, že cestovat U-Bahnem je pohodlné a rychlé. Pro našince možná ale ne právě levné. Běžné jízdné s přestupem přijde na 2,1 eura. Proto také mnozí Berlíňané raději jezdí na kole. Přesto se ale ročně sveze U-Bahnem na 400 milionu lidí. Pro srovnání, v roce 1903 to byly 32 miliony.

100. výročí berlínské U-Bahn se v roce 2002 slavilo ve velkém stylu. Byla dokonce vydána zvláštní poštovní známka a vyraženy jubilejní mince. Možná se to bude zdát některým divné, ale i městská doprava je business. Boj o zákazníky, tedy cestující, tu v ničem nezaostává za jinými obchodními artikly. Proto se U-Bahn modernizuje, jak dosvědčuje i jeho ředitel Ulrich Dienhardt. "Je to opravdu velice pestré, když jedete U-Bahnem, stále je na co se dívat, co poslouchat. Zavádíme do vozů televize, takže cestující se mohou držet a přitom sledovat poslední zprávy."

Ve svém rozletu byla berlínská podzemka výrazně přibrzněna nechvalně známou berlínskou zdí. "Tramvajový provoz byl zdí zničen, ale U-Bahn fungovala dále. I když to bylo velice těžké jednání obou radnic, na Východě a na Západě, aby bylo možné provozovat podzemní dráhu i nadále," vzpomíná tehdejší ředitel berlínského dopravního podniku BVG Joachim Piefke. Pamětníci ze Západního Berlína dodnes vzpomínají na tísnivý pocit, který prožívali při průjezdu podzemní částí Východního Berlína, ztemnělými stanicemi a po zuby ozbrojenými vojáky Lidové armády NDR.

Dnes U-Bahn znovu spojuje všechny kouty Berlína. Má devět linek, které měří dohromady 144 kilometry, a 170 stanic. Navíc je berlínská podzemka velice bezpečná. Jediná těžká nehoda se stala v roce 1908. Při srážce dvou souprav tehdy zahynulo osmnáct lidí.


Další články

Černé perly.
Říše Chimu byla nejmocnějším a nejrozvinutějším státním útvarem, který existoval na severním pobřeží Peru.
Špatní sousedé, ploty a zdi
Gregoriánský kalendář zavedl roku 1582 papež Řehoř XIII.
Zvířata ve filmu.
Bez černý, červený a chebdí.
Kola zašpičatělá je přísadou do nápojů typu cola.
Encyklopedie Diderot naučná kniha francouzského osvícenectví.
Max Planck německý fyzik, který na přelomu devatenáctého a dvacátého století objev, který otřásl základy tradiční fyziky a přispěl k radikální proměně vědeckého myšlení.
Země bez lidí, jak by vypadala naše planeta, kdyby ji lidé náhle opustili.
Mrtvé moře leží 396 metrů pod hladinou moře na hranici států Izrael a Jordánsko.
Historie reklamy
Korejský ženšen.

Svůj provoz zahájila berlínská U-Bahn roku 1902.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů