Že smích prodlužuje život, je všeobecně známo. Někteří lidé berou smích jako lék naprosto vážně. Vypracovali dokonce speciální léčebnou metodu, jakousi "smíchovou terapii".
Na myšlenku léčby smíchem přišel indický lékař Madan Kataria náhodou. Zabýval se tímto problémem sice již delší čas, měl načtenou odbornou literaturu, ale stále nevěděl, jak smích použít v praxi. Jednou ráno, když si šel jako obvykle zaběhat do bombajského parku, ho napadlo: Co takhle založit klub smíchu? Neváhal a ihned se začal ptát kolemjdoucích na jejich názor. Většina lidí si jen ťukala na čelo. Pět osob se ale k němu přidalo, usadili se v odlehlém koutě parku a začali si vyprávět vtipy. Nálada byla tak výborná, že se všichni rozhodli sejít se i následující den, kdy se k nim přidalo dalších patnáct lidí. Tak vznikl první klub smíchu.
Po čase zásoba historek došla a doktor Kataria přemýšlel, jak by se dalo smát jen tak, bez důvodu. Inspiroval se bezprostředním chováním dětí během školních přestávek a dechovými cvičeními používanými v józe. Zrodila se speciální metoda "řízeného" smíchu Hasja jóga využívající slabik cho cho cha cha cha.
Dnes v Bombaji existuje 75 klubů smíchu, asi tisícovka ve zbytku Indie a další vznikají po celém světě. Zásadou číslo jedna je, že svou činnost berou naprosto vážně a seriózně. Veselé historky a vtipy jsou zde vysloveně zakázány. Smysl pro humor je totiž záležitost velmi individuální a těžko přenosná, souvisí s mnoha různými faktory. Čemu se tedy lidé v těchto klubech smějí? Smějí se sami sobě, svým pošetilostem, smějí se spolu s druhými, ale nikdy ne druhým. Frekvence setkání je různá. Někde se scházejí každý den, jinde třeba jen dvakrát týdně.
V ideálním případě se cvičení konají ráno, aby člověk začínal den pozitivně naladěn a udržel si dobrou náladu co nejdéle. Účastníci si stoupnou do kruhu na vzdálenost paže jeden od druhého, aby se mohli navzájem dívat do očí a povzbuzovat se k smíchu. Během přesně stanoveného programu se každý může přemisťovat a smát se tu s jedním, tu s druhým kolegou. Měl by ale stále udržovat zrakový kontakt s více než jedním účastníkem a co nejčastěji se s ostatními chytat za ruce. Lekce je zakončena meditací smíchu ve dvou proti sobě sedících řadách. Jde o duchovní cvičení vyžadující jistou dávku cviku. Nejdůležitější je, aby celá hodina měla radostný, interaktivní a uvolněný charakter. Hlavně ne silou. Smích má své kontraindikace: vysoký tlak, výhřez ploténky či nedávná operace. Mnohem více má ale blahodárných účinků. Doktor Kataria zjistil, že jeho metoda účinně působí na poruchy spánku, migrénu, svalové napětí, opakované infekce, depresi, podrážděnost, problémy s koncentrací, ale také na osamělost, alkoholismus a závislost na nikotinu.
Většina odborné lékařské veřejnosti se sice dívá na možnost léčby smíchem s despektem, ale existují i světlé výjimky. Například americký neuroimunolog Lee S. Berk, který se problémem zabývá již od sedmdesátých let, došel k překvapivým závěrům. Na buněčné a molekulární úrovni působí smích jako pozitivní stres (tzv. eustres), který posiluje obranyschonost organismu tím, že snižuje hodnotu stresových hormonů. Jiné studie dokázaly, že smích ovlivňuje blahodárným způsobem vylučování serotoninu. Jak se zdá, oblastí, na něž smích příznivě působí, je mnoho a velká část je zatím neprobádaná. Možná budou jednou existovat nemocnice, kde pacienti budou chodit po chodbách a od rána do večera se smát.
Další články
Hodiny, hodinky a hodináři
Barvy ovlivňují náš život, vyvolávají nejrůznější pocity. Existuje jich tak velké množství, že ani nedokážeme všechny pojmenovat.
Talismany a amulety chránily člověka před nemocemi, neštěstím a nečistými silami.
Dnes někteří vědci připouštějí, že Intuice hraje důležitou roli při našem rozhodování a je tím nejlepším spojencem inteligence.
Spinální anestezie je metoda umrtvení.
Cvičení Qi Gong (Čchi kung) - práce s energií v sobě spojuje tělesný pohyb a dotek poznání světa, který je výsledkem hry energií, sil a vlivů.
Čaj je kulturní nápoj s historií dlouhou téměř pět tisíc let.
Korejský ženšen
Zatímco větší část odborné lékařské veřejnosti se dívá na možnost léčby smíchem s despektem, někteří lidé berou smích jako lék naprosto vážně.