Oko

Microraptor gui opeřený dinosaurus

Jen málo zemí na světě je tak bohatých na archeologické a paleontologické nálezy jako Čína. K těm nejzajímavějším patří fosilie okřídlených opeřených dinosaurů Microraptor gui.

Microraptor gui

Microraptor gui

Čínskému paleontologovi Tsu-tsingovi (Xu Xing) je teprve čtyřiatřicet let. Jeho objev, který popsal začátkem letošního roku v časopise Nature, ho dostal na výsluní zájmu vědecké i laické veřejnosti. Objevil v severovýchodní Číně v provincii Liaoning fosilii dinosaura se čtyřmi štíhlými končetinami. To by nebylo nic zvláštního. Zcela unikátní je, že celý tento tvor byl za života od hlavy až po konec ocasu pokryt peřím. Ocasní pera měl velmi dlouhá, kolem dvaceti centimetrů. Tsu zjistil, že několik místních zemědělců ve stejné oblasti našlo podobné fosilní opeřence. I jejich nálezy prozkoumal rentgenovými paprsky a zjistil, že nejde o podvrhy.

Jeho opeřený dinosaurus, který zahýbal vědeckým světem, dostal jméno Microraptor gui. Je cenným přírůstkem do rodiny těchto mytologické draky připomínajících tvorů. Žil asi před 120 miliony let a dalo by se říci, že je bratrancem velociraptorů z Jurského parku. Na délku měřil necelý metr, tedy asi jako velký orel. Čelisti vyzbrojené ostrými zuby a silné drápy svědčí o tom, že to byl predátor. Na křídlech se zřejmě nečekaně spouštěl ze stromů na nic netušící kořist.

Microraptor gui posunul znalosti vědců

Vědci se dnes v podstatě shodují, že ptáci velmi pravděpodobně vznikli z dinosaurů, a nález opeřeného dinosaura Microraptor gui je zatím nejlepším důkazem této teorie. Předtím nalezené fosilie měly opeřené pouze přední končetiny, zadní byly silně vyvinuté a uzpůsobené k rychlému běhu. Proto se někteří vědci domnívali, že ptáci běhali nejprve rychle po zemi a pak se z ní postupně vznesli. Nově nalezená fosilie nasvědčuje jinému vývoji. Někteří dinosauři zřejmě šplhali do stromů, na kořist se pak vrhali dolů a přitom plachtili podobně jako dnešní létající veverky.

Prvním fosilním důkazem vývojového spojení dinosaurů a ptáků byl Archeopteryx, jehož fosilie asi 150 milionů let stará byla nalezena roku 1877 v Dürrově lomu u Eichstättu v jižním Bavorsku. Také Archeopteryx měl čelisti plné ostrých zubů, ale opeřená křídla měl pouze dvě.

S teorií, že ptáci se vyvinuli ze čtyřkřídlých dinosaurů, přišel jako první už v roce 1915 zoolog William Berne. Pro své tvrzení neměl však tehdy žádné materiální důkazy. Většina vědců ho vůbec nebrala vážně. Teprve nyní, po devadesáti letech, se jeho teorie potvrzuje.

Marek Norell, ředitel oddělení paleontologie v Americkém muzeu přírodní historie v New Yorku, který čínský nález podrobně prozkoumal, prohlásil, že objevený opeřenec je zcela unikátní. Podle jeho slov nepřipomíná nic, co až dosud bylo objeveno, a nikdo netušil, že něco podobného vůbec existovalo. Norell tvrdí, že zdaleka nebylo řečeno poslední slovo k dinosaurům a jejich opeřeným příbuzným. Velmi pravděpodobně budou nalezeny další fosilie a vyplní existující mezery ve vývojovém žebříčku, které jsou stále značné.


Další články

Vikingové odvážní nájezdníci ze Skandinávie.
Vývoj savců poté, co vystoupili ze stínu dinosaurů.
Čaj je kulturní nápoj s historií dlouhou téměř pět tisíc let.
Motýlí křídla
Byl archeopteryx předkem ptáků?
Co prozradí zuby - I z pozůstatků dávno mrtvých lidí je možné zjistit, co bylo jejich potravou denně a co měli jen ve svátek.
Velmi dlouhé dětství
Země bez lidí - Jak by vypadala naše planeta, kdyby ji lidé náhle opustili.

Čína je země bohatá na nálezy fosilií dinosaurů.

Gify dinosauři

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů