Oko

Delfín skákavý

Delfín skákavý
Delfín skákavý je nejznámější z delfínů.

Nejznámější z delfínů je delfín skákavý, který je oblíbeným protagonistou delfinárií. Většina z více než třiceti druhů čeledi delfínovitých patří k menším kytovcům s hmotností 20 až 200 kilogramů a žije na otevřeném moři na rozdíl od čeledi delfínovcovitých, jejíž příslušníci obývají říční toky. Živí se zpravidla rybami, avšak největší zástupce čeledi poměrně hojná kosatka dravá napadá i želvy, tuleně nebo ostatní kytovce.

Významnou mezinárodní iniciativou k záchraně ohrožených kytovců je vyhlášení letošního roku 2007 Rokem delfína. Došlo k němu z podnětu OSN a dalších organizací pod záštitou monackého knížete Alberta II. Přestože člověk chová vůči delfínům sympatie jako k málokterému jinému obyvateli světových moří, působí jim svou činností mnoho problémů. Intenzivním rybolovem jim bere potravu nutnou k přežití. Mnozí delfíni končí jako nechtěný úlovek v rybářských sítích. Život jim znepříjemňuje i nesnesitelný hluk motorů a sonarů.

Výrazným problémem je neustále rostoucí znečišťování moří a říčních toků, které má na svědomí statisíce uhynulých kytovců ročně. To bylo zřejmě i příčinou zmizení delfínovců čínských z řeky Jang-c'-ťiang. Od prosince 2006 je tento druh považován oficiálně za vyhynulý. Je to první druh kytovců, který zanikl přičiněním člověka. Aby k podobným případům nedocházelo, se snaží Konvence na ochranu migrujících živočišných druhů (CMS) a ekologický program OSN (UNEP). Rok delfína má uzavřít mezinárodní konference na ostrově Tenerife připravovaná na listopad. Očekává se, že tam bude uzavřena smlouva o ochraně živočichů, která by měla zahrnovat oblast Kanárských, Kapverdských a Azorských ostrovů, ostrov Madeiru a západoafrické pobřeží.


Další články

Albíni, bílá zvířata mají v přírodě jen malou šanci přežít.
Vlašské ořechy jsou zvláštní velmi vysokým obsahem antioxidantů v osemení - hnědé slupce jader.
Kilogram a změny váhy jeho prototypu.
Čaj je vzpruhou těla i potěchou smyslů.
Koupel je pro člověka čas odpočinku i očisty těla.
Mrtvé moře je jezero, jehož voda má vysoký obsah soli.
Golfský proud udržuje v Evropě mírné klima.
Rujana, křídový ostrov v Baltském moři.
Voda jejíž nedostatek má na některých místech planety nepříznivé následky.
Velryby ve Středozemním moři u Azurového pobřeží nebo nedaleko Korsiky.
Stirlingův motor má dva pracovní prostory, mezi nimiž může volně proudit plyn (je v nich prakticky stejný tlak). Jeden z prostorů je studený, druhý horký.
Galapágy jsou na první pohled nehostinné, přesto plné zvláštních forem života.
Čaj Darjeeling patří k nejkvalitnějším a nejznámějším čajům na světě.
Kokosová palma je pro obyvatele tropického pásma nepostradatelnou rostlinou.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů