Oko

Kozinec písečný

Kozinec písečný je rostlina z rodu kozinec, čeledi bobovité.

Kozinec písečný
Kozinec písečný

Málokterá rostlina naší květeny má tak zajímavé osudy jako kozinec písečný (Astragalus arenarius). Je to bylina celá bíle chlupatá, zpravidla v listech jen se čtyřmi až osmi jařmi úzkých, čárkovitě kopinatých lístků a s chudým (jen tři až sedm světle růžově červených až fialových květů) květenstvím. U nás se vyskytoval pouze v Polabí, ale po druhé světové válce již nebyl nacházen. Byl proto na Červeném seznamu květeny ČSR zařazen mezi druhy nezvěstné. Vydání Červeného seznamu vyvolalo usilovné pátrání po osudech vyhynulých, nezvěstných a kriticky ohrožených druhů, jehož výsledkem byl nový objev lokality koznice písečného ve východních Čechách.

Kozinec písečný je menší vytrvalá bylina s lodyhami poléhavými nebo vystoupavými, větvenými, 10 až 30 cm dlouhými. Listy jsou 4 až 5 cm dlouhé a z jejich úžlabí vyrůstají krátké a chudé květní hrozny na přímých stopkách 1,5 až 3,5 cm dlouhých. Jednotlivé květy na krátkých stopkách jsou až 1,5 cm dlouhé. Lusky délky kolem 2 cm obsahují 5 až 12 temně hnědých ledvinitých semen, asi 2 mm dlouhých.

Kozinec písečný kvete v červnu a červenci. Jak druhové jméno vystihuje, roste v nížinách na teplých, výslunných, vegetací jen řídce porostlých písčinách a suchých a propustných půdách vápnitých až mírně neutrálních, v kterých zapouští hluboko kořen. Usídlí se i na okrajích cest nebo v písčitých polích jako plevel. Je to rostlina ruských stepí, která do střední Evropy zasahuje ze severu Polskem až po tok Labe, v České republice je na západní hranici svého zeměpisného rozšíření.

Kozinec


Další články

Vanilka je koření, jehož vůně patří neodmyslitelně k Vánocům.
Zázračná uzdravení - víra, psychika a léčitelé.
Masožravé rostliny, které lapají nepozorný hmyz.
Mořské řasy jsou součástí především asijských kuchyní.
Cibule
Rdesno hadí kořen je léčivá bylina.
Semena s návnadou, kterými rostliny lákají ptáky k sezobnutí.
Spirála je tvar, který využívá mnoho rostlin.
Pikermská třetihorní step a zvířata, která ji obývala.

Bazalka je součást mnoha kořenících směsí.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů